Teroristický útok v Maroku si už vyžádal 16 mrtvých

V Maroku vyšetřují včerejší bombový útok v oblíbeném turistickém městě Marakéši. Počet jeho obětí přes noc stoupl na 16. Jsou mezi nim i cizinci, převážně turisté z Francie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vyšetřování na místě atentátu v Marakéši | Zdroj: ČTK

Totožnost mrtvých ale marocké úřady zatím nezveřejnily. OSN útok, o jehož původcích se zatím jen spekuluje, ostře odsoudila. Pokud by se k němu přihlásili islamističtí radikálové, šlo by o první rozsáhlejší incident za posledních 8 let. V roce 2003 zahynulo při sérii bombových útoků v Casablance na 50.

Zahraničně politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák v Ozvěnách dne, že s pravděpodobností hraničící s jistotou je pachatelem sebevražedný atentátník..
„Původně se předpokládalo, že výbuch způsobily plynové lahve, ale následky exploze i svědectví, svědčí pro možnost odpálení sebevražedného atentátníka.“

„Do Maroka vede stopa z madridského atentátu, kdy zaútočili na vlaky radikální islamisté, kteří byli napojeni na Al-Kaída nepřímo. Byli s ní spojeni volně, ideově i technicky.“ Slezák také připomněl, že severoafrická Al-Kaída v Maghribu by chtěla vytvořit jednotný islámský stát.

„Takže na jedné straně snaha o demokracii,, arabská vlna touhy po svobodě zasáhla i Maroko, obsahuje skutečně lidi, kteří by si přáli větší svobodu,ale i na druhé straně s s touto vlnou také rádi svezou lidé, kteří by chtěli svému vidění náboženství a společnosti podřídit všechny ostatní,“ poznamenal Milan Slezák.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme