Teroristický útok v Moskvě, mezi oběťmi nejsou žádní Češi

Několik desítek lidí zahynulo při výbuchu na moskevském letišti Domodědovo. Bombu odpálil v příletové hale sebevražedný atentátník. Nálož měla sílu sedmi kilogramů TNT a byla naplněná kovovými předměty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných | Zdroj: ČTK

Zmatek, hustý dým a sténání zraněných – tak podle očitých svědků vypadala příletová hala mezinárodních letů na letišti Domodědovo. Mrtvých je nejméně 35, zraněných více než 170, z toho 20 je ve velmi těžkém stavu. Na místo dorazily sanitky z široké oblasti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevský zpravodaj ČTK Milan Syruček

Podle vyšetřovací komise, která už na místě pracuje, šlo bezpochyby o teroristický útok. Policie už identifikovala hlavu atentátníka a teď pátrá po trojici mužů, kteří by s atentátem mohli mít něco společného.

Mezi zraněnými je podle portálu sme.sk. i slovenská herečka Zuzana Fialová. Lékaři ji odvezli s lehkým zraněním do nemocnice. Šestatřicetiletá herečka je členkou činohry Slovenského národního divadla. Zahrála si také v českých filmech Medvídek a Obsluhoval jsem anglického krále.

Zesílená bezpečnostní opatření

Úřady krátce po útoku zpřísnily ostrahu dalších moskevských letišť a také moskevského metra, které se minulý rok v březnu stalo terčem sebevražedných teroristických útoků.

Přehrát

00:00 / 00:00

O moskevském útoku mluvily v Ozvěnách dne zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová a novinářka Petra Procházková

Prezident Dmitrij Medveděv odložil cestu na Světové ekonomické fórum do švýcarského Davosu a nařídil zesílit ochranu dalších dopravních uzlů. Řekl, že pachatelé budou dopadeni a tvrdě potrestáni.

V současné době se analyzují záběry z bezpečnostních kamer. Policie už začala pátrat po třech podezřelých osobách, pravděpodobně kavkazského původu.

Kavkazská stopa

V podobných událostech se vždy nejprve prošetřuje takzvaná kavkazská stopa, protože právě teroristé ze severního Kavkazu jsou nejčastějšími pachateli podobných útoků. Novinářka Petra Procházková ale upozornila, že se začíná mluvit i o takzvané gruzínské stopě a spekuluje se i o rostoucím ruském nacionalismu.

Podle Libora Dvořáka z Českého rozhlasu 6 by mohlo by jít o reakci na akce takzvaných fotbalových fanoušků, ve skutečnosti radikálních nacionalistů, kteří nedávno uspořádali velkou demonstraci proti Kavkazanům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák z Českého rozhlasu 6

„I proto se jeví jako velmi pravděpodobné, že právě Kavkazané mohli tímto neadekvátním způsobem na výbuchy ruského nacionalismu reagovat,“ myslí si Dvořák.

Podle agentury RIA-Novosti měly ruské zpravodajské služby informace o chystaném útoku, nepodařilo se jim ale vystopovat tři podezřelé osoby včas. Mnozí analytici varují, že podobných akcí může vzhledem k blížícím se parlamentním a prezidentským volbám.

Češi tam nejspíš nebyli

Letiště Domodědovo se nachází asi padesát kilometrů od hlavního města a je ze tří moskevských letišť nejfrekventovanější. Přistávají tam hlavně letadla z východní části světa, především z Číny, Vietnamu nebo ze zemí bývalého Sovětského svazu.

ČSA létá především na jiné moskevské letiště – Šeremetěvo. V Domodědovu dnes žádná česká letadla nepřistávala. Česká ambasáda v Moskvě nemá žádné informace, že by při atentátu utrpěli zranění i čeští občané.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář

„V seznamu, který jsme dostali, žádné české jméno není. Z tohoto letiště nelétají letadla do České republiky kromě charterových letů do Pardubic. Dnes tam ale žádné plánované nebylo,“ řekl Radiožurnálu český velvyslanec v Moskvě Petr Kolář.

Martin Dorazín, Igor Maňour, Silvie Burjanková, Veronika Sedláčková, Milan Syruček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme