Teroristický útok v Paříži odsoudili Obama, Putin, čeští politici i islámská univerzita

Světoví politici odsuzují útok na satirický týdeník Charlie Hebdo v Paříži. Odsoudili ho prezidenti USA i Ruska, britský premiér, německá kancléřka, šéf Evropské komise nebo zástupci Ligy arabských států. Přidali se i čeští politici, třeba prezident Miloš Zeman posílá do Francie kondolenci, v níž útok odsuzuje jako výpad proti svobodě slova a základním evropským hodnotám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo atentátu policie neprodyšně uzavřela | Foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama vyjádřil Francouzům svou účast po „hrůzné střelbě“ a zároveň jim nabídl pomoc při pronásledování a potrestání zločinců zodpovědných za masakr.

Ruský prezident Putin prostřednictvím svého mluvčího Dmitrije Peskova prohlásil, že Rusko „důrazně odsuzuje terorismus ve všech jeho formách“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce muslimského světa na teroristický útok v Paříži přiblížil z Egypta zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Ministerský předseda David Cameron útok na Charlie Hebdo ostře odsoudil napřed na sociálních sítích a pak i na půdě parlamentu při premiérských interpelacích.

Zločin označil slovem „odporný“ a zdůraznil, že Británie stojí po boku Francie v boji proti terorismu a při obraně svobody tisku.

Pobouření nad událostmi v Paříži a soustrast rodinám a přátelům obětí vyjádřili taky šéf britské diplomacie Philip Hammond a další přední britští politici.

Německá kancléřka Angela Merkelová poslala francouzskému prezidentovi Francoisi Hollandovi kondolenční telegram.

Týdeník Charlie Hebdo dnes vyšel s obálkou, kde je karikatura spisovatele Michela Houellebecqa související s jeho čerstvě vydanou knihou Soumission (Podrobení) o budoucnosti v islamizované Francii. Kresba ukazuje podroušeného romanopisce s nápisem „Předpovědi kouzelníka Houellebecqa“, kde fiktivní autor žertuje, že letos přijde o všechny zuby a v roce 2022 bude slavit ramadán. Na redakci týdeníku dnes zaútočili ozbrojení muži a zabili 12 lidí včetně dvou policistů. Mezi mrtvými jsou také karikaturisté listu i jeho šéfredaktor.
Zdroj: ČTK

Podle ní není útok na redakci magazínu jen útokem na život a bezpečnost francouzských občanů, ale je to i útok na základní prvek evropské kultury, která se hlásí ke svobodě a demokracii. Merkelová píše, že je pařížským atentátem otřesena a označuje ho za ohavný čin.

Ozval se také předseda Evropské komise Jean Claude Juncker. Na svém twitterovém účtu napsal, že je událostí „hluboce šokován“.

Čin důrazně odsoudili i zástupci Ligy arabských států, sdružující více než dvě desítky arabských islámských zemí. Generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí vyjádřil rodinám obětí, francouzskému lidu a francouzské vládě upřímnou soustrast a zraněným popřál rychlé uzdravení.

Saúdská Arábie odsoudila útok jako barbarský teroristický čin. Podle saúdského stanoviska islám takovéto akty odmítá stejně, jako je odmítají jiná náboženství.

Vedení prominentní islámské univerzity Al-Azhar se sídlem v Káhiře, která patří k významným autoritám sunnitského islámu, pak v prohlášení uvedlo, že „islám odsuzuje veškeré násilí“, a vyjádřilo lítost nad útokem, který označilo za „kriminální“ čin.

Ozvali se i duchovní vůdci ruských muslimů. Ti útok odsoudili, a vyzvali zároveň k zachování klidu – varovali před provokacemi i neadekvátní reakcí úřadů nebo veřejnosti. Rada muftích vydala prohlášení, ve kterém vybídla novináře a všechny, kteří mají vliv na společnost, aby si uvědomili význam vytištěného i proneseného slova a aby nezapomněli na vnitřní cenzuru a respektovali city lidí jiné kultury.

Při útoku na redakci Charlie Hebdo zastřelili teroristé v Paříži 12 lidí, před policií prchají

Číst článek

Také úřad egyptského muftího, nejvyšší islámské autority v zemi, vyzval francouzskou společnost a média, aby se nepředháněla v plošném obviňování muslimů a vyjádřil naději, že francouzské úřady co nejdříve dostihnou skutečné pachatele zločinu.

V podobném duchu se vyslovil i zástupce Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v České republice. Podle předsedy ÚMO Muneeba Alrawiho nemá jednání útočníků nic společného s islámem. Ústředí útok „co nejostřeji“ odsoudilo, označilo ho za hanebný a rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Zároveň vyzvalo ke zdrženlivosti, smířlivosti a úměrnosti.

Slyšet se nechala i katolická církev. Vatikán označil útok na magazín známý satirickými výpady proti radikálnímu islámu za „ohavný“.

Okolí sídla Charlie Hebdo v Paříži je po útoku uzavřené | Foto: Jan Šmíd

Reagují i čeští politici. Hluboké zarmoucení vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Přestože zatím neznáme úplné detaily, jako premiér ČR plně odsuzuji jakýkoliv akt terorismu a násilí páchaného na nevinných lidech,“ uvedl. „Teroristický útok v Paříži jasně ukazuje, že je třeba nepolevit v mezinárodním úsilí a spolupráci zemí v boji proti terorismu,“ doplnil.

Prezident Miloš Zeman poslal svému francouzskému protějšku Hollandovi kondolenci.

„Jsem rozhořčen tímto krvavým zločinem, který si dosud vyžádal dvanáct lidských životů a který vnímám jako výpad proti svobodě slova a základním hodnotám, na nichž stojí evropská společnost. Vážený pane prezidente, dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí,“ píše Zeman v kondolenci.

Prohlášení českého MZV k teroristickému útoku v Paříži: Česká republika kategoricky odsuzuje vražedný, teroristický útok na novináře redakce Charlie Hebdo a na francouzské policisty 7. ledna 2015 v Paříži.Zcela nepřijatelné chování útočníků představuje nejhrubější neúctu k lidským životům, současně je projevem nepřátelství vůči svobodě slova, k níž se Česká republika hlásí. Česká republika sdílí s Francouzskou republikou přesvědčení o nutnosti boje s terorismem ve všech jeho podobách. Zároveň chce vyjádřit upřímnou soustrast rodinám obětí, zraněným přeje brzké uzdravení a doufá v brzké dopadení útočníků.

Soustrast Francouzům vyjádřil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). I on prý poslal dopis svému francouzskému protějšku.

„V něm sděluji, že Česká republika bude pokračovat v té nejtěsnější spolupráci s Francií na tvrdém zásadním boji s terorismem. To je věc, kterou jsme činili společně s Francouzi dodnes a budeme v tom pokračovat,“ řekl Zaorálek.

Čin odsoudil i ministr obrany. „Člověka hned napadne, že takzvaný Islámský stát nebo islámský fundamentalismus nebo zneužívání islámu, abych byl přesnější, je prostě nebezpečí, které nelze podceňovat, nemá tak úplně hranice a je potřeba se podle toho chovat a myslet na zajištění bezpečnosti i na našem území,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

„Když se pokusím tuhle věc malinko, malinko zlehčit nebo se na ni podívat z jiného úhlu, tak to zase znovu dokládá, že terorismus rozhodně nemá smysl pro humor,“ dodal Stropnický.

Nekompromisní byl ve svém hodnocení ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Tento hnusný teroristický útok co nejpříkřeji odsuzuji. Je to útok nejen na svobodu slova, ale i na principy demokracie a euroatlantické identity,“ uvedl.

Vedle odsuzujících reakcí se však údajně objevují i ty, které útok schvalují nebo oslavují. Agentury informují, že se takové komentáře objevují třeba na internetu, zmiňují oslavnou střelbu do vzduchu mezi Palestinci v uprchlickém táboře na jihu Libanonu nebo citují bojovníka Islámského státu.

Bylo to dost hrozné, říká svědek útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo

Číst článek

Střelba v redakci francouzského listu Charlie Hebdo v Paříži | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Jiří Hošek, ČTK, Český rozhlas, Štěpán Macháček, Nikola Bojčev, Pavel Polák, kov, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme