Čtyři muži napomáhali teroristickému útoku ve Vídni. Dostali vysoké tresty, dva z nich doživotí

Čtyři ze šesti mužů, kteří byli obžalováni z napomáhání pachateli vídeňského atentátu z roku 2020, byli shledáni vinnými. Dva z odsouzených dostali doživotní tresty, třetímu soud udělil 20 let vězení a čtvrtému 19 let, uvedla rakouská média. Obžalovaní se činu přímo neúčastnili, atentátníkovi ale pomáhali s obstaráním střelných zbraní a při plánování útoku.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník ve Vídni zavraždil čtyři lidi a dalších 23 zranil

Útočník ve Vídni zavraždil čtyři lidi a dalších 23 zranil | Zdroj: Reuters

Na vraždách se měli podílet ještě další dva muži, kteří pachateli pomáhali, soud je nicméně osvobodil kvůli nedostatku důkazů. Jak nicméně uvedla agentura APA, shledal je vinnými ze šíření islamistické teroristické propagandy.

Unie se v řešení migrace neposunula. Neúnosnou situaci bude hasit na poslední chvíli, varuje odborník

Číst článek

Dvacetiletý sympatizant takzvaného Islámského státu, rodilý Vídeňan s kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii Kujtim Fejzulai, zabil v noci 2. listopadu 2020 v oblasti s intenzivním nočním životem v rakouské metropoli čtyři lidi a dalších 23 zranil. Policie ho zastřelila.

Šestice mužů ve věku od 22 do 32 let před soudem stanula kvůli údajnému napomáhání útočníkovi. Podle státního zastupitelství se sice nepodíleli přímo na teroristickém útoku, ale atentátník se s jejich pomocí dostal ke zbraním a munici a byl utvrzován ve svých teroristických záměrech.

Většina z šesti mužů byli aktivními členy nejrůznějších extremistických diskusí na internetu. Útočník a jeden z obžalovaných byli již dříve odsouzeni za to, že se pokusili dostat do Sýrie, kde se chtěli připojit k ozbrojencům z Islámského státu. Oba byli propuštěni z vězení na konci roku 2019.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme