Útočník ve Vídni jednal sám. Rakouská policie přesto zadržela 14 osob z rodin migrantů

Videa zachycující pondělní teroristický útok ve Vídni potvrdila, že atentátník jednal sám. Ve středu to řekl na tiskové konferenci rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Přesto podle něj v rakouském hlavním městě dál platí zvýšený stupeň ohrožení bezpečnosti. Ke 14 osobám zadrženým v hodinách po útoku ve středu ministr upřesnil, že jsou ve věku 18 až 28 let a všichni pocházejí z prostředí imigrantů.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník v centru Vídně zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil | Zdroj: Reuters Connect

Kromě toho v úterý zadržely dva lidi v souvislosti s útokem také švýcarské úřady. Tamní ministryně spravedlnosti ve středu řekla, že se s útočníkem patrně přátelili.

Dvacetiletý rodilý Vídeňan Kujtim Fejzulai, který měl kořeny v albánské menšině v Severní Makedonii, v pondělí v centru Vídně zabil čtyři lidi a přes 20 jich zranil. Už dříve byl odsouzen kvůli teroristickému spolčení. Při pondělním útoku ho zastřelily zasahující jednotky.

Ve Vídni útočil dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Policie ho kvůli islamismu již sledovala

Číst článek

Nehammer ve středu řekl, že více než 20 000 videí od svědků a z průmyslových kamer už bylo vyhodnoceno, a záběry potvrdily domněnku, že pachatel jednal sám. Policie podle něj vyhodnotila více než terabyte dat. Zároveň se ukázalo, s jakou brutalitou a krutostí pachatel postupoval, poznamenal ve středu Nehammer k útočníkovi, který byl podle dřívějších informací vyzbrojen kalašnikovem, automatickou puškou, jednoruční střelnou zbraní a mačetou.

V hodinách po útoku bylo v Rakousku předběžně zadrženo 14 osob z prostředí útočníka. Je jim mezi 18 a 28 lety, pocházejí z prostředí migrantů a částečně mají občanství jiného státu, potvrdil ve středu Nehammer. Atentátník Kujtim Fejzulai měl podle dřívějších sdělení rakouské a severomakedonské občanství. Jeho rodina pochází z oblasti obývané albánskou menšinou v Severní Makedonii.

Podezřelí ve Švýcarsku

Ve Švýcarsku zadrželi dvě osoby v souvislosti s útokem ve Vídni, probíhá jejich vyšetřování

Číst článek

Policie curyšského kantonu v úterý oznámila, že ve Winterthuru byli v souvislosti s vídeňským útokem zadrženi dva Švýcaři ve věku 18 a 24 let. Oba muži zadržení ve Švýcarsku byli zjevně přáteli pachatele pondělního teroristického útoku ve Vídni, řekla ve středu švýcarská ministryně spravedlnosti Karin Kellerová-Sutterová. Dodala, že mladí muži se osobně setkali, neupřesnila však, kdy. Úřady vyšetřují v úzké součinnosti povahu jejich vztahu, řekla Kellerová-Sutterová podle agentury Reuters. Oba muži zadržení ve Švýcarsku už jsou stíháni za spáchání dřívějších trestných činů.

Winterthur je známý mimo jiné tím, že několik mladých lidí se vztahem k místní mešitě, nyní uzavřené, se vydalo bojovat v řadách takzvaného Islámského státu do Sýrie, podotýká Reuters.

Při pondělním útoku bylo přes 20 lidí zraněno. Jedenáct raněných zůstává v nemocnicích poté, co byli ve středu do domácí péče propuštěni další dva pacienti. Tři zraněné oběti jsou na jednotkách intenzivní péče, informovala agentura APA. Zranění podle APA utrpěli střelné a bodné rány.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme