Terri Schiavová zemřela

Terri Schiavová, americká pacientka, která ležela po 15 let komatu, zemřela. V poslední době se na Floridě vedly spory o její život. Soudy rozhodly o tom, že Schiavová má být odpojena od umělé výživy, což mělo za nepřímý následek úmrtí pacientky. Před hospicem Woodside se začali scházet lidé ke smutečnímu shromáždění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terri Schiavová s matkou | Foto: EPA

Pacientka měla poškozený mozek a nacházela v takzvaném vegetativním stavu. O tom, aby jí byla odpojena umělá výživa, rozhodly před dvěma týdny soudy. Prezident George Bush tehdy dokonce přerušil svou dovolenou, a pokusil se rozhodnutí zvrátit. Do kauzy se vložil i americký kongres. O životě a smrti Terry Schiavové se vedly spory i uvnitř její rodiny. Rodiče jí chtěli udržet naživu, její manžel nikoliv. Pro CNN se k tomu vyjádřil reverend blízký rodině, Jess Jakcson: "Jsem smutný z toho, že nás opustila. Velkou bolest mi působí i to, že takový konec nebyl nutný. Svých posledních několik dnů strávila bez výživy a bez vody. Určitým způsobem se stala obětí, řekl reverend."

Na přístrojích byla Schiavová závislá od rozsáhlého srdečního záchvatu v roce 1990, kdy utrpěla vážné poškození mozku. Ve Spojených státech žije podle různých odhadů v podobném stavu 15 až 35 tisíc lidí.

Zákonným zástupcem Schiavové byl její manžel Michael Schiavo, který tvrdil, že jeho žena si nepřála, aby byla uměle udržovaná při životě. Rodiče ženy s ním vedli sedm let právní bitvu o opatrovnictví, jejímž cílem bylo zachování Terriina života. Otec s matkou do poslední chvíle věřili, že by se její stav mohl v budoucnu zlepšit.

Případ Schiavové přerostl z právního sporu v politickou záležitost zejména pod tlakem křesťanských konzervativců, kteří jí považovali jako klíčovou pro kulturu života. Podle řady komentátorů jednal z politických pohnutek především republikány ovládaný Kongres, který tak podle těchto názorů porušil ústavou zaručené a v Americe všeobecně respektované oddělení moci zákonodárné od moci soudní. Kauza vzbudila obrovskou pozornost politických i etických autorit nejenom v USA.

Například Vatikán jako nejvyšší katolická instituce považoval případ za eutanázii, která je nepřípustná. Tím v podstatě zastává názor jako američtí republikáni. Podle jejich vůdce ve Sněmovně reprezentantů Toma Delaye byla Terri pouze postižená, stejně jako miliony dalších lidí.

S tím ale nesouhlasilo mnoho odborníků, například zakladatel Hastingsova Centra Daniel Callahan. "Nemyslím si, že by někdo věděl o možném léčebném postupu pro takový stav. Kdyby taková terapie byla k dispozici, lékaři by ji použili nejenom v jejím případě ale i u jiných pacientů," řekl nedávno v televizi CNN.

Milan Kopp, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme