Terri Schiavová zemřela
Terri Schiavová, americká pacientka, která ležela po 15 let komatu, zemřela. V poslední době se na Floridě vedly spory o její život. Soudy rozhodly o tom, že Schiavová má být odpojena od umělé výživy, což mělo za nepřímý následek úmrtí pacientky. Před hospicem Woodside se začali scházet lidé ke smutečnímu shromáždění.
Pacientka měla poškozený mozek a nacházela v takzvaném vegetativním stavu. O tom, aby jí byla odpojena umělá výživa, rozhodly před dvěma týdny soudy. Prezident George Bush tehdy dokonce přerušil svou dovolenou, a pokusil se rozhodnutí zvrátit. Do kauzy se vložil i americký kongres. O životě a smrti Terry Schiavové se vedly spory i uvnitř její rodiny. Rodiče jí chtěli udržet naživu, její manžel nikoliv. Pro CNN se k tomu vyjádřil reverend blízký rodině, Jess Jakcson: "Jsem smutný z toho, že nás opustila. Velkou bolest mi působí i to, že takový konec nebyl nutný. Svých posledních několik dnů strávila bez výživy a bez vody. Určitým způsobem se stala obětí, řekl reverend."
Na přístrojích byla Schiavová závislá od rozsáhlého srdečního záchvatu v roce 1990, kdy utrpěla vážné poškození mozku. Ve Spojených státech žije podle různých odhadů v podobném stavu 15 až 35 tisíc lidí.
Zákonným zástupcem Schiavové byl její manžel Michael Schiavo, který tvrdil, že jeho žena si nepřála, aby byla uměle udržovaná při životě. Rodiče ženy s ním vedli sedm let právní bitvu o opatrovnictví, jejímž cílem bylo zachování Terriina života. Otec s matkou do poslední chvíle věřili, že by se její stav mohl v budoucnu zlepšit.
Případ Schiavové přerostl z právního sporu v politickou záležitost zejména pod tlakem křesťanských konzervativců, kteří jí považovali jako klíčovou pro kulturu života. Podle řady komentátorů jednal z politických pohnutek především republikány ovládaný Kongres, který tak podle těchto názorů porušil ústavou zaručené a v Americe všeobecně respektované oddělení moci zákonodárné od moci soudní. Kauza vzbudila obrovskou pozornost politických i etických autorit nejenom v USA.
Například Vatikán jako nejvyšší katolická instituce považoval případ za eutanázii, která je nepřípustná. Tím v podstatě zastává názor jako američtí republikáni. Podle jejich vůdce ve Sněmovně reprezentantů Toma Delaye byla Terri pouze postižená, stejně jako miliony dalších lidí.
S tím ale nesouhlasilo mnoho odborníků, například zakladatel Hastingsova Centra Daniel Callahan. "Nemyslím si, že by někdo věděl o možném léčebném postupu pro takový stav. Kdyby taková terapie byla k dispozici, lékaři by ji použili nejenom v jejím případě ale i u jiných pacientů," řekl nedávno v televizi CNN.