Terry Pratchett přesvědčuje Brity o legalizaci eutanazie

Mají mít těžce nemocní lidé právo ukončit svůj život, s pomocí lékařů? Nový prvek do složitých diskusí o takzvané eutanázii teď vnáší slavný britský spisovatel Sir Terry Pratchett.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka | Foto: Jan Rosenauer

Jeho vtipné fantasy příběhy vycházejí v češtině pod titulem Úžasná Zeměplocha. Dnes večer v televizi BBC hodlá Sir Terry přednést výzvu, aby byl ustaven jakýsi zvláštní tribunál.

Instituce, která by umožnila pacientům s nevyléčitelnou chorobou zemřít podle vlastního uvážení, v době, kterou by sami zvolili. Spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek v Ozvěnách dne připomněl, že Terry Pratchett trpí alzheimrovou chorobou. "Jím navrhovaný tribunál by sloužil jak k dobru společnosti, tak kandidáta na dobrovolný odchod."

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek mluvil v Ozvěnách dne o kauze Terry Pratchetta

V tribunálu by měl být právník, specialista na rodinné právo a zdravotník se zkušenostmi s dlouhodobými chorobami. Tribunál by zároveň zajišťoval ochranu zdravotnické profesi.

Systém by zajišťoval, aby osoba přející si zemřít, by byla duševně zdravá a nikdo by ji neovlivňoval. Jak Terry Pratchett řekl, kdyby věděl, že může ukončit svůj život vlastní volbou bez strachu z inkriminace člena rodiny či přítele, který by mu chtěl pomoci, pak by měl mnohem větší potěšení ze zbytku života.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme