Těsná většina Skotů je proti nezávislosti, ukazují poslední průzkumy

Podle posledních výzkumů veřejného mínění ve Skotsku vedou odpůrci odtržení od Velké Británie. Jejich těsnou převahu ukazují dva rozdílné průzkumy pro listy Daily Telegraph a Scotsman. Zároveň ale roste den před hlasováním počet stoupenců skotské nezávislosti. Podíl těch, kdo chtějí Skotsko ve Spojeném království zachovat, klesl z 55 na 52 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kampaň vrcholí. Do referenda o nezávislosti Skotska zbývá poslední den

Kampaň vrcholí. Do referenda o nezávislosti Skotska zbývá poslední den | Zdroj: Reuters

Přívrženci odtržení od zbytku Spojeného království dál malinko stáhli náskok opačného tábora navzdory masivnímu zapojení vrcholných britských politiků do kampaně před referendem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kampaň před skotským referendem vrcholí. V Edinburghu ji sleduje zpravodaj Jiří Hošek

Předseda labouristů Ed Miliband musel přerušit agitaci v edinburghském obchodním centru poté, co se stal opakovaně terčem slovních útoků zastánců nezávislého Skotska. Podobně dopadl i bývalý britský premiér Gordon Brown.

Separatisté jednoznačně odmítli nejnovější závazek převodu dalších pravomocí skotskému parlamentu coby vágní a falešný.

„Upřímně řečeno, lidé ve Skotsku nejsou hloupí. Jestliže tu je opravdová snaha přidělit skotskému parlamentu další kompetence, proč se tak nestalo už dávno a mluví se o tom teď, těsně před referendem,“ uvedla pro BBC skotská vicepremiérka Nicola Sturgeonová.

Není bez zajímavosti, že tuhle „vábničku“ odmítá i řada konzervativních členů Dolní i Horní sněmovny. Vesměs jde o známé stranické rebely, odpůrce premiéra Camerona, a na znamení nesouhlasu se ozvali se i z Walesu a Severního Irska, že se jim takový bianco šek nezamlouvá.

Bývalý britský premiér Gordon Brown | Foto: Reuters

První skotský ministr Alex Salmond se dnes obrátil ne voliče s osobním dopisem, ve kterém jim radí, aby byli sebevědomí a zkusili zapomenout na politickou argumentaci a statistiky, které poslouchali poslední dva roky. Poslední mítinky probíhají po celém Skotsku, v Glasgowě třeba vede kampaň proti nezávislosti někdejší britský premiér Gordon Brown.

Objevily se také také čerstvé údaje o nezaměstnanosti, která ve Skotsku klesla na velmi nízkých šest procent. I to může být pro některé voliče pomocný údaj před zítřejším velkým rozhodnutím. Výkonný ředitel unionistické kampaně Better Together Blair McDougall přiznal, že řada lidí má pořád obrovský problém přiklonit se na tu či onu stranu, že si jsou voliči vědomi důležitosti okamžiku.

O výsledku skotského referenda mohou rozhodnout i tamní Poláci

Číst článek

Obě strany se obviňují ze zastrašování, někdy až šikany voličů. Hlavní tvář kampaně odpůrců skotské nezávislosti Alistair Darling si myslí, že ať už zítra referendum dopadne jakkoli, proces „hojení ran“ ve společnosti nějakou dobu potrvá a nebude vůbec snadný.

V posledních 14 dnech přibylo osobních útoků a osočování v kampani před referendem, která jinak byla velmi věcná a klidná. Některé incidenty a verbální útoky na ideové odpůrce mají na svědomí hlavně zastánci nezávislosti, tedy tábor Yes Scotland.

První skotský ministr Alex Salmond | Foto: Reuters

Obyčejní lidé po celém Skotsku ujišťují, že rozdílné názory na skotskou budoucnost neničí stará přátelství, vztahy na pracovišti nebo rodinné vazby. Třeba finanční poradce Allan Stewart je ve zvláštní situaci, protože jeho společnost Aberdein Considine deklarovala podporu separatistům, ale on sám je stoupencem unie. Přesto tvrdí:

„S tím podle mě není problém. Lidé tady respektují, že jsem proti nezávislosti, a já respektuju kolegy, kteří budou hlasovat „ano.“ Opravdu nevím o žádném tlaku. Ani v rodině nebo mezi přáteli.“

V referendu nehlasují jen etničtí Skotové, ale taky občané Evropské unie nebo Britského společenství, kteří ve Skotsku trvale žijí. Angličanka Debbie Bruceová bydlí v městečku Musselburgh blízko Edinburghu, je to tradiční volička levice. Papírově by tedy měla hlasovat proti nezávislosti, ve skutečnosti je tomu ale naopak. Nejen, že podporuje nezávislost Skotska, ale dokonce se do kampaně aktivně zapojila.

„Já tu žiju nějakých 20 let, což je o něco víc času, než jsem prožila v Anglii. Pro mě je Skotsko domovem. Přestěhoval se sem i zbytek rodiny. I moji rodiče budou oba hlasovat pro nezávislost, i když tu žijí teprve pět let. Vidíme to všichni jako šanci, jak změnit Skotsko k lepšímu. Vím ale o Angličanech, kteří tu žijí dva tři roky a budou hlasovat proti nezávislosti. Prý jen proto, že cítí, že by tak coby Angličani měli hlasovat,“ říká Debbie Bruceová.

Hlasovat naopak nemůžou Skotové, kteří mají trvalé bydliště v cizině, jako třena herec Sean Connery na Bahamských ostrovech nebo tenista Andy Murray, který trvale bydlí nedaleko Londýna.

Skotsko | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme