Testy potvrdily nebezpečný kmen ptačí chřipky i v Rumunsku

Nebezpečný kmen ptačí chřipky je v Rumunsku. Jde o virus H5N1, který v jihovýchodní Asii zabil od roku 2003 asi 60 lidí. Potvrdily to laboratorní testy v evropské laboratoři v Británii. Kromě obce Ceamurlia de Jos v oblasti delty Dunaje, kde byla infekce hlášena už minulý týden, rumunské úřady v pátek potvrdily výskyt ptačí chřipky také ve druhé vesnici v této oblasti, do karantény byla uzavřena vesnice Maliuc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vybíjení drůbeže v Rumunsku | Zdroj: ČTK

Britské laboratorní zkoušky potvrdily, že rumunský výskyt ptačí chřipky je smrtící kmen viru H5N1 přenosný na člověka. Testy na infikovaných ptácích byly provedeny ve veterinárních laboratořích v jihoanglickém hrabství Surrey u Londýna. Ve čtvrtek byl smrtící kmen viru H5N1 ptačí chřipky potvrzen v Turecku.

Na objevení nákazy v Rumunsku reagovala Evropská komise. Jednotlivé členské země EU musí vytipovat rizikové oblasti případného šíření ptačí chřipky a zavést v nich opatření, která znemožní přenášení této nákazy z divokých ptáků na domácí drůbež.

Informace o ptačí chřipce vyvolaly paniku a lidé nejen u nás začali skupovat protichřipkový lék Tamiflu. Ten ale podle časopisu Nature jako prevence vůči viru H5N1 v jednom prokázaném případě nezabíral, a to u čtrnáctileté vietnamské dívky, která se navíc virem H5N1 možná nakazila od svého bratra a nikoli přímo kontaktem s infikovanými ptáky.

Jak ale tvrdí šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková, to, že antivirotikum Tamiflu nezabralo, je ojedinělý případ. Jde podle ní o logický moment, se kterým se muselo počítat.

"Ten lék se používal u řady dalších pacientů, dokonce se používal i ve veterinárních indikacích. Musíme na to nahlížet jako u jiných preparátů tohoto druhu. Vždy je nutné počítat s tím, že se vytvoří určité, pokud možno co nejmenší, procento resistentních případů. Preparáty, které jsou účinné a stoprocentně efektivní u všech pacientů, jsou spíše výjimkou. Známe to u antibiotik, u nichž je dnes resistence v řadě případů velmi vysoká," vyjádřila se Havlíčková.

Výzkum ukazuje, že proti ptačí chřipce by mohl zabírat i lék Relenza. Hlavní hygienik České republiky Michael Vít ale potvrzuje, že většina států si dělá zásoby léku Tamiflu a také české úřady považují antivirotikum Tamiflu za adekvátní formu léčby.

"Zatím si opravdu většina států i přes tyto informace dělá zásoby přípravku Tamiflu. Přípravek Relenza je dosud jen ve formě inhalačního preparátu, který není zatím k velkému a širokému použití," říká Vít.

Naděžda Hávová, Milan Kocourek, Věra Štechrová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme