Česko 5:1 Lotyšsko

Testy potvrdily v Rumunsku a Turecku ptačí chřipku

V Rumunsku a v Turecku se objevil virus ptačí chřipky. Potvrdila to Evropská komise, která okamžitě sáhla k preventivním opatření a zakázala dovoz živé drůbeže, drůbežího masa i výrobků z něj. Komise navíc doporučila všeobecné očkování proti ptačí chřipce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rumunský veterinář | Zdroj: ČTK

Předchozí laboratorní testy ptačí chřipku v Rumunsku nepotvrdily. Evropská komise ve středu oznámila, že analýzy vzorků ptáků uhynulých v Dunajské deltě byly negativní.

"Tři experti evropské laboratoře vyslaní do Rumunska potvrdili, že virus H5 ptačí chřipky byl zjištěn ve dvou vzorcích odebraných z kuřete a kachny z jedné farmy v deltě Dunaje," uvedla komise v komuniké zveřejněném dnes v noci.

Ještě dnes mají odborníci provést další testy, aby zjistili, jestli jde o stejný virus H5N1, který v Asii od roku 2003 zavinil smrt šesti desítek lidí. Tento virus, který může být nebezpečný také pro člověka, byl zjištěn v Turecku.

EU doporučuje členským státům zásobit se léky

Evropská unie se musí připravit na případnou pandemii ptačí chřipky. Prohlásila to dnes Evropská komise. Členské státy by se podle ní měly zásobit léky proti této nemoci. Komise uvažuje o založení "fondu solidarity", ze kterého by se v případě pandemie financovalo šíření a výroba léků a vakcín proti ptačí chřipce. Měla by v něm být zhruba miliarda eur.

Proti riziku výskytu ptačí chřipky už začala bojovat i česká Státní veterinární správa. Ta zintenzívnila vyšetřování chované drůbeže i volně žijících ptáků. Od počátku roku do konce srpna veterináři provedli 363 vyšetření v chovech, a to s negativním výsledkem. Veterináři také provádějí kontroly a laboratorní vyšetření ptáků, kteří byli dovezeni ze třetích zemí.

Ptačí chřipka se poprvé objevila koncem roku 2003 u drůbeže v Thajsku. Země byla v té době čtvrtým největším vývozcem drůbeže na světě, kvůli výskytu nákazy ale musela vybít prakticky veškerá hejna. S ptačí chřipkou se ale nyní potýká i Vietnam, který požádal mezinárodní komunitu o pomoc. Nákaza totiž zasáhla tuto zemi více než kterýkoli jiný stát.

Související články:
Veterináři zakázali dovoz drůbežích potravin z Turecka
Z lékáren zmizel lék údajně účinný proti ptačí chřipce

Martin Hromádka, Petra Steinerová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme