Testy potvrdily výskyt BSE na Slovensku

Podezření z takzvané nemoci šílených krav na Slovensku potvrdily opakované testy. Ředitel Státní veterinární správy Dušan Hlinka potvrdil, že po předcházejících dvou testech u šestiletého zvířete z farmy v Horní Ždani byly provedeny další dva - také s pozitivním výsledkem. Využity při tom údajně byly tři různé metody testování. Podle veterinářů je možnost, že by laboratoř v Německu BSE vyloučila, jen mizivá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dovoz slovenského hovězího okamžitě zakázaly Madarsko a Polsko. Jak bude postupovat Česká republika, řekl České televizi mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář. "Povolíme dovoz hovězího masa ze skotu do stáří 30 měsíců bez problémů, zatímco dovezené maso ze skotu nad 30 měsíců musí být testováno na BSE s negativním výsledkem a doloženo protokoly s příslušné laboratoře." Doplnil, že veterináři na hraničních přechodech již obdržely informace jak postupovat.

Testovaná kráva pochází z domácího chovu, měla třikrát telata, přitom jedna jalovice z jejího potomstva ještě žije. Stádo, v němž je 189 dospělých krav a 12 telat, je v přísné karanténě. Maso z podezřelého zvířete, které se díky nedbalosti veterinářky dostalo do prodeje, se podařilo zajistit. Na Slovensku bylo od 3. července tohoto roku, kdy bylo zavedeno povinné testování, prověřeno 12.316 kusů hovězího dobytka. Výsledky z německé laboratoře budou známy pravděpodobně 4. října.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme