Testy prý odhalily nedostatky téměř u všech jaderných reaktorů v Evropě

Evropská komise zveřejní závěry stresstestů jaderných elektráren. Údajně našla nedostatky téměř u všech ze 143 evropských reaktorů. Podle odhadů by náprava měla stát 10 až 25 miliard eur a hotová by měla být do roku 2015. Přesto je podle komisaře Günthera Oettingera celková situace uspokojivá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, chladící věže. | Foto: Filip Jandourek

Podle informací uniklých do médií inspektoři zjistili stovky nedostatků, zejména ve Francii. Kritice se údajně nevyhnou ani Temelín a Dukovany.

Podle šéfky úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové zpráva nepřinese nic nového. České jaderné elektrárny prý nemají žádné zásadní problémy.

„To sdělení nebude obsahovat žádné nové informace než ty, které byly publikovány už na konci dubna tohoto roku. Podle výsledků zátěžových testů, jak je ČR předložila k takzvanému partnerskému hodnocení, české jaderné elektrárny tímto hodnocením prošly a skutečně nemají kritické nedostatky,“ říká Drábová.

Evropa se rozhodla prověřit bezpečnost svých reaktorů po loňské katastrofě ve Fukušimě. Po nehodě, kterou způsobilo silné zemětřesení a následná patnáctimetrová přílivová vlna, muselo své domovy opustit přes sto tisíc lidí.

I v hustě zastavěné Evropě bydlí více než 100 tisíc lidí v evakuačních zónách u 111 reaktorů.
Komise se proto chtěla ujistit, že prostor pro chyby je minimální a ráda by sjednotila standardy napříč sedmadvacítkou.

Testy zjišťovaly odolnost elektráren při přírodních katastrofách, výpadcích klíčových systémů i nehod způsobených lidmi jako například pád letadla.

Ondřej Bouda, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme