Testy ptačí chřipku na bavorské farmě nepotvrdily

Podezření na výskyt ptačí chřipky na kachní farmě v německém Bavorsku se nepotvrdilo. Podrobné testy v laboratořích institutu Fridricha Lefflera vyloučily, že by bavorské kachny trpěly nebezpečným virem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kachny | Foto: Jan Rosenauer

Ptačí chřipku nejprve signalizoval rychlotest provedený u sedmi uhynulých zvířat na kachní farmě v severobavorském okrese Lichtenfels. Toto okresní město leží asi 70 kilometrů západně od českého území.

Místní úřady ráno oznámily, že předběžná vyšetření naznačila přítomnost chřipkového viru. Dodatečné testy uskutečňované Institutem Friedricha Löfflera ale ukázaly, že kachny nezahubil kmen H5, natož jeho varianta H5N1, která může být nebezpečná i pro člověka.

"Virus nebyl z kmene H5 ani H7, které jsou nebezpečné," prohlásil podle agentury Reuters šéf ústavu Thomas Mettenleiter. "Toto zjištění prokázalo, že v Německu nadále není žádný případ nákazy domácí drůbeže virem ptačí chřipky," dodal.

Na postižené farmě byly v noci na dnešek preventivně vybity všechny kachny, husy a slepice. Celkem mělo jít až o 400 kusů. Na usedlost je zakázaný vstup, ale ochranné pásmo vytyčeno nebylo, neboť se čekalo na konečné výsledky testů. Dosud nejsou k dispozici informace o tom, na co uhynulá zvířata zašla.

V Evropské unii byl dosud hlášen jediný případ výskytu ptačí chřipky u drůbeže z domácích chovů, a to z Francie. Všechny ostatní případy se zatím týkaly volně žijících ptáků nebo jiných zvířat.

Martin Hromádka, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme