Texas a Louisiana čelí hurikánu Rita

Hurikán Rita dorazil v noci na sobotu k americkému pobřeží Mexického zálivu. Zeslábl sice z páté na druhou nejnebezpečnější kategorii, ale větry stále dosahují ničivé rychlosti. V přímořských oblastech na hranici mezi Texasem a Louisianou zjišťují škody. Podle prvních zpráv jsou menší, než se během týdne očekávalo. Meteorologové varují, že by ale zejména Texasané neměli Ritu podceňovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poloha hurikánu Rita na satelitním snímku | Zdroj: ČTK

Výpadky proudu a záplavy budou nejviditelnějšími následky hurikánu Rita, který řádil nad Texasem a postihl také Louisianu a nahnal bouřkové mraky do vnitrozemí.

Vítr se hnal po rozednění rychlostí 160 kilometrů, v nárazech dvě stě kilometrovou rychlostí. Bez proudu je asi 750 tisíc domácností. Na pobřeží nejsou hlášeny oběti na životech, ale záplavy mohou ohrozit lidi, kterým se nepodařilo evakuovat dost daleko a jsou v autech u silnic.

Texasu nejvíce chybí benzín. Policie varuje, aby se lidé nezačali předčasně vracet. Z Houstonu a z Galvestonu byly hlášeny požáry, vyvrácené stromy a zničené billboardy.

Na pobřeží Mexického zálivu se utrhly v Port Arthur menší lodě a jedna velká nákladní loď.

Zasažená města jsou podle starostů bezpečná a klidná. I když se objevily ojedinělé pokusy o rabování, incidentů je méně, protože šance na přistižení je velmi velká. V Houstonu zatkly speciální bezpečnostní jednotky 16 osob.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme