Bidenovo částečné vítězství. Soud nařídil Texasu odstranit bariéru proti běžencům na řece Rio Grande

Americký federální soud nařídil státu Texas odstranit plovoucí bóje, které na řece Rio Grande nainstalovaly místní úřady s cílem zabránit běžencům v nelegálním překračování americko-mexické hranice. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní jde o předběžné vítězství prezidenta Joea Bidena, jehož administrativa Texas v této věci zažalovala.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce David Ezra vydal ve středu v Austinu předběžné nařízení ukládající Texasu přemístit bóje, které se v současné době nacházejí poblíž města Eagle Pass, na násep na texaském břehu řeky. Zakázal také do řeky umísťovat jakékoliv další stavby či předměty.

New York posílá běžence do okolních obcí. Město White Plains si s tím dokáže poradit

Číst článek

Bidenova administrativa v soudním sporu tvrdila, že bariéra nezákonně narušuje plavbu po řece a byla instalována bez patřičných povolení. Tomuto tvrzení dal za pravdu soud, který zároveň uvedl, že bariéra ohrožuje lidské životy a vytvořila „obrovské napětí“ ve vztazích mezi USA a Mexikem.

Středeční rozsudek je neúspěchem pro republikánského guvernéra Texasu Grega Abbotta, který tvrdí, že demokrat Biden je v otázce ochrany amerických hranic příliš benevolentní. Americké úřady v posledních letech zaznamenávaly rekordní množství pokusů o nelegální překročení americko-mexické hranice.

Plovoucí bariéra je jednou z několika opatření, kterými chce Abbott odradit běžence od snah o překonání hranice z Mexika do USA bez povolení. Na některých místech na břehu Rio Grande nechal rovněž nainstalovat ostnatý drát.

Abbott v reakci na soudní rozhodnutí oznámil, že se proti němu odvolá. Příslušný odvolací soud, který bude případ rozhodovat, je podle Reuters spíše nakloněn konzervativcům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme