Detektory kovů, méně vchodů a testy duševního zdraví. Texas reaguje na střelbu v Santa Fe

Páteční střelba na střední škole v Santa Fe v Texasu byla letos už 22. v USA a s deseti mrtvými se stala také druhou nejtragičtější - po té únorové v Parklandu na Floridě. Znovu naplno rozpoutaná nekonečná debata o tom, jak americké školy lépe zabezpečit, se odráží i v tamním tisku.

PŘEHLED ZAHRANIČNÍHO TISKU Santa Fe Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dimitrios Pagourtzis v pátek zabil deset lidí, když začal střílet v jedné z tříd texaské střední školy v Santa Fe. | Foto: Jonathan Bachman | Zdroj: Reuters

Deník The Washington Post cituje představitele okrsku, kam střední škola spadá. Podle nich patří škola k dobře zabezpečeným, měla dobře vypracovaný plán pro přepadení aktivním střelcem i dva ozbrojené policisty na chodbách.

Motiv střelce z texaské střední školy? 17letého vraha údajně odmítla jedna ze spolužaček

Číst článek

Daný okrsek dokonce patří k těm, které se na podzim přihlásily do kontroverzního programu na ozbrojení učitelů a zaměstnanců. Škola také za svůj program zabezpečení dostala ocenění státu Texas.

Podle citovaného prezidenta okrskové rady tyto postupy v pátek zafungovaly, jenže stále platí, že pokud se někdo do školy chce dostat a způsobit takové neštěstí, může to udělat. Jak deník připomíná, 17letý Dimitrios Pagourtzis použil pušku a revolver svého otce, se kterými zabil 10 lidí.

Santa Fe není Parkland

Podle Washington Post v Texasu nyní nikdo nevolá po omezení přístupu ke zbraním jako po řešení, což je velká odlišnost například od reakcí na únorový parklandský útok. Ostatně typy zbraní, kterými 17letý Pagourtzis útočil, jsou v Texasu běžnou součástí mnoha domácností.

Texaští politici podle deníku spíš hledají způsob, jak ze škol udělat hůře dostupné cíle podobných útoků. Navrhují například zavádění detektorů kovů nebo snížení počtu vchodů do škol.

Ani většina obyvatel Santa Fe neviní z neštěstí zbraně, ale vymizení víry ze škol. Jako příklad Washington Post cituje 61letou ženu, podle které je „problém v lidech a jejich srdcích“ a bylo by třeba přivést Boha zpátky do škol.

Testy duševního zdraví

Co bude po střelbě na střední škole v texaském Santa Fe, se ptá také tamější deník The Dallas Morning News. Odpovídá mu guvernér Greg Abbott, který navrhuje zavedení detektorů kovů, testy duševního zdraví nebo zpřísněnou kontrolu aktivit na sociálních sítích.

Mladík podezřelý ze střelby na střední škole v Texasu zůstane ve vazbě. Soud ho odmítl pustit na kauci

Číst článek

Texaský guvernér chce v úterý svolat skupinu odborníků a právníků, aby se problematikou zabývali. V pátek mluvil o tom, že ještě před útokem měl v plánu iniciovat zpřísnění texaských zákonů o držení zbraní, při nedělní návštěvě školy tento návrh už nezmínil, píše americký deník.

Britský The Independent v této souvislosti připomněl, že ve školních třídách letos zahynulo víc Američanů než na válečných bojištích. Páteční střelba na texaské střední škole je už 22. ozbrojeným incidentem na školách ve Spojených státech od začátku roku.

Britský deník se odkazuje na analýzu listu The Washington Post a dodává, že ve školách letos zemřelo už 29 Američanů. Americké námořnictvo a ministerstvo obrany přitom registruje 13 mrtvých v sedmi ozbrojených incidentech.

Jan Kaliba, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme