Hurikán Nicholas opět zeslábl na tropickou bouři. V Texasu ho doprovází silný déšť

Hurikán Nicholas, který v úterý zasáhl pobřeží amerického státu Texas, zeslábl na tropickou bouři. Podle meteorologů by mohl místy přinést skoro 50 centimetrů srážek. Bouře bude postupovat podél jihovýchodní části Texasu a ve středu by se měla přesunout nad pobřeží Louisiany, která se ještě zotavuje z hurikánu Ida, jenž se oblastí přehnal před dvěma týdny. Úřady v souvislosti s živlem varovaly před bleskovými záplavami.

Washington (Aktualizováno: 13:37 14. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tropická bouře Nicholas zesílila na hurikán a míří k pobřeží Mexického zálivu | Foto: Adrees Latif | Zdroj: Reuters

Tropická bouře v úterý ráno SELČ zesílila na úroveň hurikánu, když udeřila na texaské pobřeží. Podle meteorologů amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) Nicholas nejprve zasáhl východní část poloostrova Matagorda s poryvy větru o rychlosti 120 kilometrů za hodinu. Po poledni se bouře nacházela asi 50 kilometrů na jihozápad od Houstonu a provázel ji vítr o maximální rychlosti 110 kilometrů za hodinu.

Hurikán Olaf zasáhl mexické Los Cabos, oběti nejsou hlášeny. Následně zeslábl na tropickou bouři

Číst článek

Výpadek proudu podle společnosti CenterPoint Energy postihl zhruba 400 000 domácností a podniků v okolí Houstonu.

Bouře postupuje na severovýchod rychlostí 15 kilometrů za hodinu. Její oko se v úterý bude pomalu přesouvat přes jihovýchodní Texas a ve středu by mělo být nad jihozápadní Louisianou, a to jen pár týdnů poté, co hurikán Ida, který byl pátým nejsilnějším v pevninských Spojených státech, připravil o život desítky lidí a více než milionu obyvatel Louisiany způsobil výpadky proudu.

Největší neznámou v tuto chvíli je, kolik bouře Nicholas přinese v Texasu srážek, a to v zejména v Houstonu, který bývá náchylný k záplavám.

Stavění barikád

Výstraha před tropickou bouří byla vydána pro téměř celé texaské pobřeží. Úřady v ní mimo jiné varují před možností bleskových záplav a záplav ve městech. Texaský guvernér Greg Abbott oznámil, že v Houstonu a okolí a podél pobřeží jsou připraveny týmy záchranářů.

Na více než 40 místech v Houstonu byly kvůli hrozbě záplav postaveny barikády. Úřady vyzvaly místní obyvatele, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Místní školy pro dnešek zrušily výuku, provoz přerušilo také několik testovacích středisek na covid-19.

„Toto město je velmi odolné. Víme, co musíme udělat,“ řekl starosta Sylvester Turner a zmínil čtyři hlavní záplavové události, které v posledních letech postihly Houston, včetně ničivého hurikánu Harvey z roku 2017, který způsobil jedny z největších škod ze všech bouří v historii USA. Úřady nicméně neočekávají, že Nicholas bude stejně ničivý jako hurikán Harvey.

Riziko tornád

Ve střední a horní části texaského pobřeží meteorologové očekávají 15 až 30 centimetrů srážek, ojediněle až 46 centimetrů. V Louisianě a Mississippi očekávají maximálně 20 centimetrů v průběhu příštích několika dní.

Podél horní části texaského pobřeží a jihozápadního pobřeží Louisiany by podle meteorologů mohlo také vzniknout tornádo či dvě.

V Louisianě místní guvernér John Bel Edwards vyhlásil stav nouze, některé oblasti se tam totiž stále zotavují z hurikánu Ida, který tam udeřil před dvěma týdny. Bez proudu je na různých místech státu stále asi 95 000 domácností a podniků, uvádí data serveru poweroutage.us. Za nouzovou prohlásil situaci v Louisianě vzhledem k blížící se bouři i prezident Joe Biden, čímž uvolnil federální prostředky na pomoc.

Tropická bouře Nicholas | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme