Texaský parlament schválil volební restrikce. Kritikům vadí, že ztíží hlasování i zástupcům menšin

Senát v americkém státu Texas v úterý schválil změny volebního zákona, které podle kritiků ztíží hlasování příslušníkům menšin. Už minulý týden jim dala zelenou republikány ovládaná texaská Sněmovna reprezentantů a republikánský guvernér Texasu Greg Abbott na twitteru napsal, že se těší, jak zákon podepíše.

Austin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikáni tvrdí, že při reformách volebních zákonů jde o zabránění podvodům (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Nově bude například zakázáno volit z okénka auta nebo zřizovat volební místa, jež mají otevřeno 24 hodin. Volební komisaři také nebudou smět rozesílat nevyžádané podklady pro korespondenční hlasování a straničtí volební pozorovatelé získají větší pravomoci.

Kvůli snaze republikánů prosadit restriktivnější volební pravidla ze Sněmovny reprezentantů na několik týdnů odešlo pět desítek demokratických zákonodárců, a tato komora parlamentu tak nebyla usnášeníschopná.

Největší test demokracie od občanské války, řekl Biden o volebních restrikcích

Číst článek

Agentura DPA píše, že volební zákony, které si jednotlivé státy do značné míry určují samy, se v USA staly předmětem ostrého politického boje. Několik států ovládaných republikány už přijalo opatření, která podle kritiků znesnadní hlasování.

Když se proces voleb zkomplikuje, odrazuje to ve Spojených státech od účasti při nich příslušníky menšin. Ti přitom patří spíše mezi voliče demokratů.

Republikáni naopak tvrdí, že při reformách volebních zákonů jde o zabránění podvodům.

Spory kvůli změnám volebních zákonů jsou dozvukem volebního roku 2020, po kterém zůstaly Spojené státy silně polarizované. Bývalý republikánský prezident Donald Trump doposud neuznal, že volby prohrál a jejich vítězem se stal jeho demokratický rival Joe Biden. Trump tvrdí, že o vítězství přišel kvůli volebním podvodům, nicméně před soudy jeho štáb s desítkami žalob neuspěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme