Muž strávil hodiny ve frontě před volební místností. Texaské úřady ho nyní obvinily z volebního podvodu

Úřady v americkém státu Texas obvinily z volebního podvodu muže, který se loni v březnu dostal na titulní stránky řady amerických médií poté, co strávil asi sedm hodin ve frontě před volební místností, aby mohl odvolit v tamních prezidentských primárkách. Hervis Rogers se pro mnohé stal symbolem odhodlání některých Američanů ve snaze uplatnit svůj hlas.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samolepky s heslem „Dnes jsem volil“ v barvách Spojených států.

Samolepky s heslem „Dnes jsem volil“ v barvách Spojených států. | Foto: Rachel Wisniewski | Zdroj: Reuters

Texaská prokuratura jej však zadržela kvůli tomu, že ve volbách hlasoval, ačkoliv byl v té době stále v podmínce, což tamní úřady zakazují. Podle expertů mu hrozí až desítky let vězení.

Rogers je nyní ve vazbě a soudce stanovil jeho kauci na 100 000 dolarů (téměř 2,2 milionu korun), což si podle muž podle obhájců nemůže dovolit zaplatit. V roce 1995 byl odsouzen za vloupání a pokus o krádež. Od roku 2004 je v podmínce, která mu měla skončit loni v červnu. Texaské primárky, v nichž Rogers hlasoval, se konaly v březnu.

Zákony ohledně hlasovacích práv odsouzených lidí jsou v druhém nejlidnatějšího amerického státu jedny z nejpřísnějších v USA. Ačkoliv někde mohou lidé odevzdat svůj hlas i z vězení, což je běžnou praxí například v Evropě včetně ČR, jinde si musí před znovunabytím hlasovacího práva odpykat celý trest včetně podmínky. Podle odhadů iniciativy The Sentencing Project podobným způsobem přišlo o možnost odevzdat svůj hlas 5,2 milionu lidí po celých USA, tedy téměř dvě a půl procenta všech voličů.

‚Odstrašování od hlasování‘

„Zatčení a stíhání pana Rogerse by mělo znepokojit všechny Texasany. Čekal ve frontě přes šest hodin, aby mohl hlasovat, což vnímal jako svou občanskou povinnost. Nyní je zatčený a má stanovenou kauci, kterou si většina lidí nemůže dovolit zaplatit,“ uvedl jeden z činitelů texaské pobočky Americké unie občanských práv (ACLU) ve vyjádření.

Toyota pozastaví příspěvky 38 republikánům. Zpochybňovali loňské výsledky prezidentských voleb

Číst článek

„Naše zákony by neměly odstrašovat lidi od hlasování tím, že zvyšují riziko stíhání, v nejhorším případě za nevinné chyby,“ dodal.

Rogers podle texaských úřadů podpisem registrace k hlasování mimo jiné prohlásil, že již splnil veškeré možné tresty uložené za spáchání zločinu. Tato poznámka je však podle médií na formuláři uvedena malým písmem v dolní části stránky. Instrukce ohledně práv a povinností osob v podmínce, které Rogers obdržel v roce 2004, pak nemožnost hlasování neuvádí.

Podle právníka Christophera Downeyho je pro Rogerse přitěžující okolností, že byl odsouzen za dva trestné činy. Za nelegální odevzdání hlasu tři měsíce před koncem podmínky mu tak hrozí 25 let vězení až doživotí.

Volební podvody

Texaský generální prokurátor, republikán Ken Paxton, se chlubí tvrdým postupem vůči volebním podvodům a velkým množstvím zachycených pokusů. Americká média však poznamenávají, že se většinou jedná o jednotlivé případy, v nichž se občané dopustili volebních přestupků nevědomky.

‚Smrt George Floyda znamenala zásadní změnu.‘ V Americe se debatuje o budoucnosti policie

Číst článek

Republikáni v Texasu i jinde v USA opakovaně hovoří o nebezpečí volebních podvodů a v návaznosti na nepodložená tvrzení exprezidenta Donalda Trumpa ohledně „ukradených“ prezidentských voleb z minulého listopadu přijímají zákony, které ještě zpřísňují pravidla pro odevzdání hlasu. Demokraté tyto pokusy označují za cílenou snahu o odlákání určitých vrstev obyvatelstva od volebních uren, zejména příslušníků etnických menšin a chudších Američanů, kteří si například nemohou dovolit nepřijít kvůli odevzdání hlasu do práce.

Rogers přitom loni po vystoupení z volební místnosti kolem jedné hodiny ráno prohlásil, že z celé organizace voleb získal dojem, že se mu úřady snaží odevzdání hlasu zkomplikovat. V jiných částech města Houston, kde žije převážně bělošské obyvatelstvo, byly fronty před volebními místnostmi výrazně kratší, píše list The Washington Post.

Texaský zákonodárný sbor ve čtvrtek zahájil zvláštní schůzi, na níž má mimo jiné projednat kontroverzní návrh úpravy pravidel pro hlasování, kteří už tamní demokraté jednou zablokovali. Republikáni s odkazem na případ Rogerse a dalších tvrdí, že je potřeba místní pravidla zpřísnit, aby se předešlo volebním podvodům. Tím podle řady kritiků navazují na lži, jež nadále šíří exprezident Trump. Podle expertů i vládních činitelů neexistují důkazy o tom, že by loni došlo k podvodům, jež by mohly jakýmkoliv způsobem ovlivnit výsledek loňských voleb.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme