Americké ministerstvo spravedlnosti žaluje Texas. Vadí mu kontroverzní změny volebního práva

Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo stát Texas kvůli kontroverzním změnám volebního práva. Nový zákon údajně ve více ohledech omezuje možnosti hlasování. Žaloba byla podána ve čtvrtek u soudu v San Antoniu, informovala agentura DPA.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané volí prezidenta.

Američané volí prezidenta. | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Určité úpravy v zákoně potlačují práva jednotlivých skupin voličů, například starších občanů, hendikepovaných osob nebo Američanů, kteří žijí v jiné zemi.

‚Nic se nenašlo, protože se nevyšetřovalo.‘ I po roce třetina Američanů věří tvrzení o ukradených volbách

Číst článek

Texaský zákon má mimo jiné rozšířit pravomoci stranických volebních pozorovatelů a zakázat určité volební metody, například hlasování z automobilu. Zakázáno má být například i to, aby oficiální místa oprávněným voličům zasílala nevyžádané nabídky na korespondenční hlasování.

Texaský parlament změny schválil na konci srpna a republikánský guvernér státu Greg Abbott zákon podepsal na začátku září. V platnost má vstoupit v prosinci.

Abbott a další republikáni argumentují, že zákon znesnadní podvádění. Demokraté zase republikánům předhazují, že změny omezí volební právo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme