Začátkem listopadu se bude americký soud zabývat zrušením protipotratového texaského zákona

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud texaský protipotratový zákon nezablokoval, slyšení bude 1. listopadu | Foto: Gary Cameron | Zdroj: Reuters

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti.

BREAKING: The Supreme Court will hear both challenges—one brought by providers, another brought by the Justice Department—to Texas' six-week abortion ban on Nov. 1. It will NOT block the ban in the meantime.

18:32 – 22. 10. 2021

571 1120

Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné.

Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Vláda USA se obrátila na nejvyšší soud, aby po dobu soudních pří zablokoval texaský potratový zákon

Číst článek

Roe vs. Wade

Nejvyšší soud se má 1. prosince zabývat podobným případem ze státu Mississippi, který se týká sporu ohledně zákona o zákazu potratů od 15. týdne těhotenství. Mississippi v tomto případě požádalo soud o zrušení precedenčního rozsudku z roku 1973 ve význačné kauze Roeová versus Wade, kterým byly zlegalizovány potraty v celých Spojených státech. Rozhodnutí v tomto sporu se podle Reuters očekává do konce června příštího roku.

Konzervativní soudci mají nyní v americkém nejvyšším soudu převahu šesti ku třem. Texaský potratový zákon vstoupil v platnost poté, co nejvyšší soud nevyhověl výzvě skupin za právo na potrat, aby jej zablokoval. Konzervativní předseda tribunálu John Roberts tehdy vyjádřil pochybnosti ohledně vymáhání zákona a připojil se v nesouhlasném stanovisku ke svým liberálním kolegům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme