Texaský guvernér zvažuje vojenskou intervenci proti drogovým kartelům v Mexiku

Texaský guvernér Rick Perry, který usiluje o republikánskou kandidaturu na prezidenta Spojených států, řekl, že by v Mexiku mohla zasahovat americká armáda. A to s jasným úkolem - pomoci v boji proti tamním drogovým kartelům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Texaský guvernér Rick Perry

Texaský guvernér Rick Perry | Zdroj: Reuters

"Je možné, že naše armáda bude muset spolupracovat v souznění s Mexikem za účelem zničit drogové kartely a udržet je daleko od naší hranice," prohlásil Rick Perry bez dalších podrobností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Texaský guvernér zvažuje vojenskou intervenci v Mexiku. Podrobnosti přidává redaktor David Koubek

Řekl jen, že by spolupráce s Mexikem byla stejná jako v Kolumbii. Jenže i tu kritizují v řadě okolních zemí jako paktování s Washingtonem.

Rick Perry je texaský guvernér, takže má zkušenosti s tím, co se děje v Mexiku i na hranici. U části voličů může určitě zabodovat, protože jeho výrok se zdál být zamířený na bezpečnost Američanů, hlavně poblíž hranic. Méně se návrh bude líbit politickým komentátorům, kteří to považují za další přešlap v zahraniční politice.

Historie intervencí řízených Washingtonem v Latinské Americe, i když ne vždy přímo vojenských, je bohatá a vždy jde o citlivé téma. Dvojnásob to platí v Mexiku, které přišlo ve válce s USA v roce 1840 o polovinu svého území.

Američané už Mexiku pomáhají

Americká strana už v boji proti drogovým kartelům Mexičanům pomáhá. Jsou to například bezpilotní letadla, která monitorují pohyb drog či ozbrojených zločineckých skupin. Američané také nechají operovat mexické agenty na území Spojených států, kam už mexičtí zločinci pronikli a kde je posílená americká Národní garda.

V Kolumbii, o které Perry mluvil jako o příkladu, Američané poskytují Kolumbijcům výcvik, logistickou podporu a pomáhají s výzvědnou činností. Mohou tam ale poměrně volně operovat, protože mají k dispozici vojenské základny.

Před pár lety nasadila armádu do boje proti drogovým kartelům mexická vláda. Přílišné výsledky to ale nepřineslo, narkomafie je totiž pevně prorostlá do tamní společnosti.

Martin Hromádka, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme