Těžbu dřeva v polském Bělověžském pralese prověřují odborníci UNESCO

Experti UNESCO zkoumají těžbu dřeva v polském Bělověžském pralese. Vláda totiž v jedinečné rezervaci ztrojnásobila kácení stromů. Důvodem je prý boj proti kůrovci, s tím ale polští ekologové nesouhlasí. V pralese žijí zubři a několik desítek jiných chráněných druhů zvířat. Proto je také zapsán na seznamu světového dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokácené dřevo, poleno, polena, kláda, klády, těžba dřeva (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Spor o kácení v Bělověžském pralese se v Polsku vede už řadu měsíců. Když ministr životního prostředí Jan Szyszko oznámil, že v pralese povolí kácení kvůli ochraně před škůdci, začaly bít ekologické organizace na poplach.

Podle ochránců přírody z ClientEarth bude mít odstranění stromů negativní dopad na vyvážený ekosystém. Mnozí ekologové také tvrdí, že vláda vyhověla dřevařským společnostem, které chtějí na přírodním klenotu vydělávat.

Petici proti kácení podepsalo 140 tisíc Poláků. Aktivisté z Greenpeace také dříve na několik dní zavěsili na budovu ministerstva životního prostředí plakát s nápisem „Ať je celý prales národním parkem“.

Odborníci UNESCO teď na místě zkoumají, jaké zásahy úřady povolily a jestli opatření neohrožují jedinečnost pralesa.

Bělověžský prales je pýchou Polska. Na území přes 1400 kilometrů čtverečních na hranici s Běloruskem je mnoho chráněných rostlinných i živočišných druhů, včetně zubrů.

Kůrovce se obávali také čeští lesníci, dokonce se začali připravovat na nejhorší kalamitu za posledních 20 let. Riziko se ale kvůli častějším srážkám a nižším teplotám začalo postupně snižovat. Takové počasí totiž vyhovuje přirozeným nepřátelům škůdce, například plísním.

Strom napadený kůrovcem | Foto: Jiří Fremuth

Vít Pohanka, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme