Těžební divizi Jukosu ovládl ruský státní koncern Rosněfť

Hlavní těžební část společnosti Jukos ovládla ruská státní ropná společnost Rosněfť. Prozradil to její nejmenovaný představitel. Firma totiž koupila stoprocentní balík akcií skupiny Baikal Finance, která v neděli překvapivě vydražila klíčovou divizi Jukosu, Juganskněftěgaz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova Jukosu

budova Jukosu | Zdroj: ČTK

Baikal Finance za Jugansk nabídla 9,4 miliardy dolarů a ruský tisk pak spekuloval o tom, že Baikal byla nastrčena buď Gazpromem, nebo koncernem Surgutněftěgaz. "Můžu potvrdit, že jsme ji koupili celou," uvedl zdroj z Rosněfti. Cenu převzetí Baikal Finance ale nesdělil.

Rosněfť se nyní stane jednou z největších ropných společností v Rusku, jejíž denní produkce dosáhne bezmála jednoho a půl miliónu barelů. Rusko tak zpětně znárodnilo 11 procent své ropné těžby. Zpráva je těžkou ranou pro Jukos, který se snažil zabránit svému rozkouskování.

Převzetí Jugansku Rosněftí potvrzuje, že se Kreml rozhodl převzít aktiva Jukosu zpět pod sebe. Aukcí Jugansku vyvrcholila kampaň Kremlu proti bývalému řediteli Jukosu Michailu Chodorkovskému. Ten je od loňského října ve vazbě a je souzen za daňové úniky a za podvod při privatizaci.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme