Těžký život brazilských 'vánočních mužů'. Musí vydržet vedro i dojemná dětská přání

Podobně jako po českých domácnostech obchází na začátku prosince Mikuláš, v některých brazilských naděluje na Vánoce Papai Noel. A často to je profesionál. V Riu de Janeiru pro ně totiž mají i školu s certifikátem. Na Vánoce jezdí na objednávku do domů a rozdávají dětem dárky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V takovém kožichu se dělá vánoční muž Papai Noel v tropické Brazílii

V takovém kožichu se dělá vánoční muž Papai Noel v tropické Brazílii | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

V konferenční místnosti v hotelu v centru Ria de Janeira se scházejí starší muži. Skoro všichni jsou šediví, s hodně dlouhými vousy a dost jich má i pořádné břicho.

Venku je přes 35 stupňů, takže většina ho při příchodu schovává jen pod tílko, na sobě ještě letní bermudy a většinou žabky.

To, co vytahuje jeden senior z velké tašky, je ale trochu víc kousků oblečení. „Navrch přijde kabát, pod tím tričko, kalhoty ze sametu na kšandách, ponožky, těžké boty, pásek s přezkou Papai Noel a čepice. Žádné funkční vlákno, hezky samet a kožešina. Patnáct kilo,“ popisuje Ubirajara dos Santos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co je nejtěžší na profesi Papai Noelů v Brazílii? Ve speciální škole pro vánoční muže to zjišťoval zpravodaj David Koubek

Jak se to dá vydržet v tom vedru? Prý neexistuje způsob, jak se ochladit. Podle „vánočních mužů“ zabírá jen nastavit si pěkně v hlavě, že není vedro.

Ubirajara dos Santos si aspoň nepotřebuje dávat umělé vousy. To jeho kolega Jorge musí. „Já chodím do práce. Mně není 70 nebo 65 jako ostatním, je mi jen 49 a můj zaměstnavatel mě nenechá chodit do kanceláře tak zarostlého,“ objasňuje.

Jediná výhoda je, že když ho děti v nákupním středisku, kde pracuje, za vousy zatahají, nebolí ho to. Jorge už se ale prý těší, až bude v důchodu a bude moci používat vlastní plnovous. „Je hustý a už je bílý,“ chlubí se.

Ani s vlastními vousy to nemají vánoční muži jednoduché | Foto: David Koubek

Svůj pár měsíců pěstěný vous si hladí Roberto Stankevicus, který je v branži už 25 let. Jak vypráví, začal s tím náhodou. Zaskakoval tehdy za jednoho Papai Noela, kterého objednali s kolegy z banky pro své děti, ale on nemohl přijít. A Robertovi už funkce zůstala.

Bez lásky k dětem by to ale podle nešlo. „Nejtěžší je skrýt slzy, když mě nějaké dítě dojme. Jedno, jehož otec odešel od rodiny, si například přálo, aby maminka dostala nového tatínka. Pak je jedno, jak husté vousy Papai Noel má a jaké 'ho ho ho' umí udělat,“ svěřuje se Roberto Stankevicus.

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme