Thajská armáda pohrozila zásahem proti demonstrantům

Stoupenci opozice v Thajsku odmítají jednání s vládou, armáda demonstranty varuje, že proti nim zasáhne. Spojené státy vyzvaly obě strany k zahájení rozhovorů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivládní demonstranti v Bangkoku

protivládní demonstranti v Bangkoku | Zdroj: ČTK

Při střetech mezi bezpečnostními silami a příznivci sesazeného expremiéra Tchaksina Šinawatry na začátku dubna zemřelo 25 lidí, zastřelen byl i japonský novinář. 850 osob bylo zraněno.

Takzvaní červení, tedy stoupenci bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinawatry sesazeného vojenským pučem v roce 2006, zůstávají zabarikádovaní v centru thajské metropole. Armáda je dnes varovala s tím, že čas se jim krátí, jinými slovy, že se blíží čas zásahu proti nim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Thajsku přiblížil ve Světě o druhé zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Kompromis ale zatím není na obzoru, demonstranti ze Spojené fronty za demokracii a proti diktatuře spolu s padesáti poslanci spřízněné strany se proto rozhodli obrátit se o pomoc na OSN. V dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi Pan Ki-munovi žádají, aby mezinárodní společenství rozmístilo v Bangkoku mírové jednotky.

Navíc roste i napětí mezi tábory příznivců Tchaksina Šinawatry na jedné a stoupenci současného kabinetu Apchisita Vedžadžívy na druhé straně. V noci na čtvrtek po sobě v centru Bangkoku házeli lahve a kameny, lehce zraněn byl i jeden ze zahraničních turistů. Žlutí, tedy takzvaní .royalisté, zároveň chtějí v pátek uspořádat mohutnou protidemonstraci.

Obavy z dalšího krveprolití

Vzhledem k tomu, že armáda má volnou ruku k použití zbraní, střílet může i ostrými náboji, nelze vyloučit další krveprolití. Události z posledních dní, zejména ze zmiňovaného zásahu na začátku dubna, kdy byl zastřelen i japonský novinář, sice ukazují, že velení není jednotné, ostatně stejně jako prakticky celá země včetně panovnické rodiny, těžko proto předvídat další vývoj.

V centru Bangkoku zůstává kolem šesti tisíc příznivců opozice, jejich počet se tedy oproti středeční noci snížil o více než polovinu, přesto odmítají odejít. Proti nim naopak stojí na deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil.

Blokáda armádního vlaku

Příznivci opozice také zablokovali vlak převážející vojáky, došlo k tomu severovýchodně od thajské metropole Bangkoku. Červení totiž byli přesvědčeni, že příslušníci ozbrojených sil mají za úkol posílit vojenské jednotky v hlavním městě. Ze stejného důvodu také zastavili i 4 autobusy s téměř 200 vojáky, když jim propíchali pneumatiky.

Velení ozbrojených sil však tvrdí, že jak vlak s 50 vojáky a dvacítkou armádních vozidel, tak i autobusy mířily na jih, do provincie Pattani kvůli posílení tamních jednotek bojujících s islámskými extrémisty.

Vyjednávání mezi oběma stranami trvalo dlouhé hodiny, armáda varovala, že pokud nedojde k dohodě, bylo připraveno zasáhnout na 600 vojáků a policistů. Podle posledních zpráv byl nakonec vlak uvolněn a mohl pokračovat v cestě, doprovází ho i deset demonstrantů, kteří tak mají být zárukou, že skutečně nejede do Bangkoku.

Nejmenovaní diplomaté však tvrdí, že se království ocitá na křižovatce, kdy napjatou situaci může vyřešit pouze jednání znesvářených stran. A uvědomují si to i představitelé opozice, kteří sice zatím odmítají zahájit s vládou premiéra Apchisita Vedžadžívy rozhovory, nemají však sílu na to, aby své požadavky jinak než jednáním prosadili.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme