Thajská armáda se pokusila o převrat

Thajské ozbrojené síly se pokusily v metropoli Bangkoku o převrat. Úřad premiéra obklíčily tanky a okolo 50 vojáků vstoupilo do budovy. Vojenští představitelé obsadili i státní televizi, vyhlásili stanné právo a ustavili prozatímní vládu. Premiér Tchaksin Šinavatra, který je na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, na dálku vyhlásil výjimečný stav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanky v ulicích Bangkoku

tanky v ulicích Bangkoku | Zdroj: ČTK

Těžká vojenská technika brání přístup k úřadu premiéra Tchaksina Šinavatry, ozbrojené jednotky převzaly kontrolu i nad televizními stanicemi. Pokus o převrat už naznačovaly změny ve vysílání armádní televize, která navečer přerušila program a vysílala záběry členů královské rodiny a hrála písně - podobně jako v minulosti, když došlo k vojenskému puči.

Představitelé ozbrojených sil prohlásili, že ustavili prozatímní vládu Rady pro administrativní reformy, která je loajální panovníkovi Rámovi IX. Večer středoevropského času thajská armáda podle informací světových agentur vyhlásila stanné právo. Pučisté chtějí politické změny, které mají odstavit od moci premiéra a vládu. Viní je z korupce. V zemi se přitom mají už příští měsíc konat parlamentní volby. Premiér Šinavatra tvrdí, že převrat nemůže být úspěšný.

Situaci v Bangkoku sleduje i český velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler, který právě pobývá v Praze, ale je v kontaktu s úřadem i s tamními českými občany. "Zdá se, že takzvaný Revoluční reformní výbor skutečně kontroluje situaci v hlavním městě Bangkoku, ovšem převzetí moci armádou probíhá poklidně. Nejsou zatím žádné informace o tom, že by docházelo k násilnostem, nebo dokonce že by byly nějaké oběti."

"Situace v Thajsku je napjatá v podstatě už od dubna. V jedné z našich zpráv, kterou jsme posílali do ústředí tuším v červnu, náš úřad již varoval před možným vojenským převratem," řekl velvyslanec Šitler České televizi.

Evropská unie je vývojem v Thajsku znepokojena
"Je velmi politováníhodné, že demokratické instituce musely ustoupit před vojenskou silou," uvádí ve svém prohlášení vláda předsednické země Unie Finska. Premiér Vanhanen podle svého mluvčího dále zdůraznil potřebu, aby se Thajsko neprodleně vrátilo k demokratickému pořádku.

Události, ke kterým v Bangkoku v uplynulých hodinách došlo, jsou podle finského premiéra v každém případě důvodem k vážnému znepokojení.

Robert Mikoláš, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme