Thajská expremiérka uprchla do Dubaje za bratrem, který byl též odsouzen za korupci

Jinglak Šinavatrová, bývalá expremiérka thajské vlády, uprchla před hrozícím trestem desetiletého vězení do Dubaje. V sobotu o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného činitele její politické strany. Šinavatrová se v pátek nedostavila k soudu, a proto na ni byl následně vydán zatykač.

Bankok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jinglak Šinavatra podle obžaloby připravila Thajsko v přepočtu o miliardy korun tím, že nařídila vykupovat rýži od farmářů za příliš vysoké ceny. | Zdroj: Reuters

Šinavatrová podle tohoto zdroje ze Strany Thajců zemi opustila už minulý týden. Přes Singapur prý odletěla do Dubaje, kde žije její bratr, rovněž bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra. Uchýlil se tam, když byl v roce 2008 odsouzen k odnětí svobody za korupci.

Thajský soud vydal zatykač na expremiérku, její příznivci vyhrožují masovými protesty

Číst článek

Šinavatrová se v pátek nedostavila k vynesení rozsudku v kauze, v níž byla obžalována z nedbalosti při zavádění kontroverzních vládních dotací pro pěstitele rýže. Thajský nejvyšší soud proto na ni vydal zatykač a vynesení verdiktu odložil na 27. září.

„Slyšeli jsme, že odcestovala do Kambodže a pak do Singapuru, odkud odletěla do Dubaje. Bezpečně dorazila a je teď tam,“ citoval dnes Reuters vysokého činitele Strany Thajců, který nechtěl být jmenován.

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a vliv její rodiny. Bouří se a hrozí masovými demonstracemi po celé zemi. Její bratr Tchaksin byl svržen vojenským převratem v roce 2006.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme