Thajská opozice může slavit: volební výsledky uznala armáda

Volby v Thajsku přepsaly politickou mapu země. Thajská armáda uznala výsledky voleb, ve kterých zvítězila opoziční strana Puea Thai, která v parlamentu získala nadpoloviční většinu. Do premiérského křesla tak usedne Jinglak Šinavatra, sestra bývalého předsedy vlády svrženého v roce 2006 vojenským pučem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jinglak Šinavatrová na tiskové konferenci oznamuje záměr vytvořit vládní koalici

Jinglak Šinavatrová na tiskové konferenci oznamuje záměr vytvořit vládní koalici | Zdroj: Reuters

První den po volbách byl v celém království stejný jako každý jiný, přesto šlo ve vzduchu cítit úlevu. Thajští armádní velitelé slíbili, že armáda nebude do politického vývoje zasahovat. Thajsko tak může mít po vleklé politické krizi stabilní vládu. „Lidé jednoznačně vyjádřili svou vůli a my to akceptujeme,“ prohlásil v reakci na nedělní volby odstupující ministr obrany.

Experti toto rozhodnutí považují za nejdůležitější pro klidné předání moci. Právě vojáci totiž od roku 1932, kdy se Thajsko stalo demokracií, provedli nebo se pokusili o 18 převratů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák komentuje v Ozvěnách dne situaci v Thajsku po volbách

Představitelé ozbrojených sil také moc dobře vědí, že mohou být pohnáni k odpovědnosti. Mimo jiné i za loňský masakr, kdy vojáci střelbou do civilistů ukončili mnohadenní protesty stoupenců Tchaksina Šinavatry v ulicích Bangkoku. Na místě zůstalo 91 mrtvých a 2000 raněných.

Ústřední volební komise také potvrdila, že opoziční strana Puea Thai získala v pětisetčlenném parlamentu 265 křesel. Jinglak Šinavatra uvedla, že kabinet vytvoří spolu s dalšími čtyřmi menšími stranami.

Zahraničně-politický analytik Radiožurnálu Milan Slezák upozorňuje na příčinu volebního úspěchu strany Puea Thai, kterou je společenská nerovnost v Thajsku. Jinglak Šinavatra se před volbami netajila tím, že pokračuje zcela v krocích svého bratra, telekomunikačního magnáta a svrženého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Strana slibovala nápravu společenských nerovností, aby se prostým Thajcům dostalo většího jmění. Thajci z venkova a ze severu země mají pocit, že je všechny vlády v Bangkoku doposud zanedbávaly, dokud nepřišel Tchaksin Šinavatra.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Bangkoku natáčel zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

„Tchaksin, byť miliardář, dokáže mluvit tak, že mu prostí lidé rozumějí, a poukazuje na svůj prostý původ – je synem venkovského policisty. Snažil se pro ně něco udělat – stavěl školy nebo silnice a sliboval prostým Thajcům přilepšení,“ vysvětluje Slezák.

V každém případě ale není na místě samotný návrat expremiéra Tchaksina Šinavatry z jeho exilu v Dubaji, který by jen přilil do ohně sváru a nenávisti. Sám bývalý premiér se už nechal slyšet, že jeho příjezd do Thajska není na programu dne.

„Myslím si, že ho mnoho lidí má rádo, proto také jeho sestra vyhrála takovým rozdílem. Jsem zvědavý, jak nový kabinet splní předvolební sliby bude bojovat s korupcí,“ říká padesátiletý bankéř z Bangkoku.

Jinglak Šinavatra slibovala, že pokud vyhraje volby, dá milionu chudých thajských dětí přenosný počítač a že zvedne nejnižší mzdu o 40 procent. „Pravděpodobně to přinese inflaci, ale ona tvrdí, že prostředky dokáže sehnat,“ říká Milan Slezák.

Dnes nikdo výsledky voleb nezpochybňuje, ale z dlouhodobého hlediska by podle Slezáka mohlo k problémům dojít, zvláště pokud se zadrhne ekonomika v důsledku plnění velkorysých předvolebních slibů.

Robert Mikoláš, Milan Slezák, Lucie Maňourová, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme