Thajská opozice ve středu ukončí blokádu letišť

Thajský ústavní soud rozpustil tři vládní strany, opozice ukončí blokádu letiště. První zahraniční turisté by tak z mezinárodního letiště v Bangkoku mohli začít odlétat už v pátek. Vláda se ale odmítá vzdát. Podle dnešního verdiktu sice nesmí premiér a dalších více než 50 představitelů současné koalice 5 let vykonávat politickou činnost, pod hlavičkou nové strany však chtějí pokračovat dál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci thajské opozice slaví vítězství | Zdroj: ČTK

Opozice slíbila, že obě letiště v thajské metropoli vyklidí ve středu ve čtyři hodiny ráno a ukončí i všechny ostatní protestní akce. Na mezinárodním letišti už dnes přistála první nákladní letadla, přeprava cestujících, konkrétně do Říma a Sydney má začít v pátek.

Plně by provoz mohl být obnoven do týdne, maximálně do 15. prosince. Už nyní ale může dojít k uvolnění 88 letadel, která zůstala na letišti uvězněna. Všechna mají být využita k odvozu turistů provizorně využívajících vojenskou základnu Utapao.

Thajské aerolinky Thai Airways také nabízejí možnost přepravu cestujících z letišť v Chiang Mai a z Pchúketu. Zvláštní lety organizuje i společnost AirAsia. Bližší informace lze získat na jejich webových stránkách. České ministerstvo zahraniční dnes doporučilo, aby lidé do Thajska nejezdili, dokud se provoz na mezinárodním letišti nepodaří obnovit.

Rozhodnutí o ukončení protivládních protestů přichází poté, co thajský ústavní soud dnes rozpustil tři vládní strany a dočasně zakázal politickou činnost 59 vrcholným představitelům včetně poslanců. Stoupenci opozice rozhodnutí soudu přivítali s nadšením.

Thajský premiér Somčaj Vongsavat verdikt ústavního soudu akceptuje. Jak prohlásil ve městě Chiang Mai na severu země, které je baštou stoupenců vlády a kde jeho kabinet nyní působí, stane se teď občanem na plný úvazek. Představitelé všech šesti stran vládní koalice se ale dohodli, že vytvoří nový kabinet a jeho premiéra by parlament měl jmenovat do 30 dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Thajsku jsme v Ranním interview mluvili s komentátorem Milanem Slezákem

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme