Thajská vláda údajně zítra odstoupí. Demonstranti slaví

Atmosféra v thajské metropoli Bangkoku je po násilných střetech z minulých dní klidnější. Premiérka Jinglak Šinavatra jednala s demonstranty, kteří žádají její demisi. Podle nich slíbila, že zítra s celou vládou odstoupí. Policisté dnes překvapivě odklidili barikády obklopující jejich velitelství i úřad vlády a stáhli se. Do areálu vládního sídla následně vstoupili demonstranti a po poklidném protestu zase odešli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti předchozím dnům se situace v Bangkoku uklidnila, panuje tam uvolněná atmosféra | Zdroj: Reuters

"Situace se dnes v centru Bangkoku výrazně zklidnila. Demonstranti debatují, zpívají a veselí se. Atmosféra je uvolněná a radostná. Před budovou vlády zbyly jen rozbité zátarasy a pletivo," potvrzuje zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.

Protivládní demonstranti, kteří už víc než týden požadují demisi kabinetu, hovoří o částečném vítězství a věří, že premiérka Jinglak Šinavatra zítra odstoupí a na její místo nastoupí vláda zvolena Výborem lidu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Bangkoku z místa přiblížila zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Premiérem by podle demonstrantů měl být šéf opozice a jejich vůdce Sutchep Tchaugsuban, na něhož ale mimochodem vláda vydala před několika dny zatykač.

Thajci se také připravují na čtvrteční oslavy králových narozenin, který zemi vládne už 67 let a většina obyvatel k němu chová velkou úctu.

Dva dny se tudíž bude slavit a pak se prý demonstranti vrátí na svá místa a budou znovu požadovat po vládě odstoupení a dosazení svých zástupců, jestliže se to nepodaří během zítřka.

Premiérka Jinglak Šinavatra vyjednává s demonstranty | Foto: Reuters

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme