Thajská vláda vyhlašuje výjimečný stav pro Bangkok a jeho okolí

Thajská vláda od zítřka vyhlásila 60denní výjimečný stav v Bangkoku a přilehlých provinciích. Chce tak zabránit protestnímu hnutí, které už teď blokuje části hlavního města, aby se dál šířilo. Demonstranti a opozice v Thajsku žádají odstoupení premiérky Jinglak Šinavatrové, ta to ale odmítá a vyhlásila předčasné volby na 2. února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Thajsku neustávají | Zdroj: Reuters

Protesty zachvátily Bangkok už loni na podzim, od té doby demonstranti mnohokrát pronikli do vládních sídel, občasné násilné střety mají už i oběti na životech.

Thajská vláda prý ale nemá v úmyslu po vyhlášení výjimečného stavu své kritiky rozehnat.

V thajských turistických oblastech je zatím naprostý klid.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Thajsku mluvil na Radiožurnálu zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Protestní akce v Thajsku trvají přes dva měsíce a mají už devět obětí. Lidé v centru města demonstrují za odstoupení premiérky Jinglak Šinavatry, ta jejich požadavek odmítá. Situace se opět vyostřila v neděli, kdy výbuch granátu vhozeného do davu demonstrantů zranil 28 lidí.

Výjimečný stav dává úřadům poměrně silné pravomoci, například vyhlašovat zákaz vycházení, politických shromáždění nebo cenzurovat média.

„Je ale otázkou, jak by mohla vláda tento stav vynucovat. Armáda se nechce do politiky plést a policie zřejmě nebude moci proti demonstrantům razantněji zasáhnout,“ upozorňuje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák a dodává:

„Ze strany vlády je to gesto, kterým chce uklidnit situaci, jemná pohrůžka. Ale ve skutečnosti to situaci vyřešit nemůže.“

Milan Slezák, Jan Prokeš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme