Thajská vláda vyjednává s opozicí a slibuje brzké vyřešení situace
V thajské metropoli Bangkoku pronikly stovky protivládních demonstrantů do areálu sídla premiérky Jinglak Šinavatry. Její vláda krátce předtím nařídila policistům, aby odstranili zátarasy obklopující úřad vlády a centrálu metropolitní policie. Demonstranti požadují odchod premiérky, která je podle nich jen prodlouženou rukou svého bratra.
„Před budovou vlády jsou jen rozbité zátarasy a pletivo. Vláda teď s opozicí vyjednává a slibuje brzké vyřešení situace. Místní se také připravují na blížící se oslavy králových narozenin, které připadají na čtvrtek. Očekává se, že se bude spíše slavit, než násilně demonstrovat,“ říká z centra Bangkoku zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.
O situaci v thajském Bangkoku informuje přímo z místa zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková.
Policie má být vůči protestujícím aktivistům po víkendových násilných střetech zdrženlivější.
„Situace ve srovnání s včerejším dnem je zklidněná. Demonstranti debatují, chvílemi i zpívali. Atmosféra je uvolněná. Na místě, kde se ještě včera střílelo gumovými projektily a stříkalo vodními děly, je teď klid,“ potvrzuje Procházková.
Proti kabinetu premiérky Jinglak Šinavatry totiž v případě další eskalace konfliktu mohla zasáhnout armáda, podobně jako před sedmi lety proti vládě jejího bratra.
Právě kvůli jeho údajně trvajícímu vlivu na vedení země požaduje protestní tábor už víc než týden demisi vlády. Bratr premiérky se zdržuje v cizině, kde se skrývá před obviněním z korupce.
Proti rodině Šinavatrů, která disponuje obrovským majetkem, se dlouhodobě staví hlavně vzdělanější obyvatelé Bangkoku ze střední a vyšší třídy.
Podporu má naopak mezi chudými obyvateli venkova a díky tomu také pravidelně v posledních dvanácti letech vítězí ve volbách.
Turistů ubylo
Hoteliéři si stěžují na úbytek turistů. Thajsko je oblíbenou turistickou destinací. Navíc teď probíhá hlavní sezona.
„Když jsem mluvila s lidmi v letadle, na letišti, v hotelích, všichni si ztěžují na výrazný úbytek turistů. Cestovní kanceláře ruší zájezdy a turisté, stejně jako investoři vyčkávají, jak se situace vyvine. České turisty bych ale chtěla uklidnit. Pokud plánují cesty do Thajska a vyhnou se místům, kde probíhají protesty, není důvod se obávat a cestu rušit," dodává zpravodajka.