Babiš jednal s thajským premiérem. Čan-Oča se zajímal o automobilový průmysl i vojenské technologie

Thajsko si přeje ještě těsnější vazby na Evropskou unii, včetně Česka. Premiérovi a šéfovi ANO Andreji Babišovi to řekl thajský premiér a generál v jedné osobě Prajutch Čan-Oča. Oba politici spolu domlouvají v Bangkoku posílení vzájemného obchodu například v oblasti vojenství, turistiky nebo strojírenství.

Bangkok (Aktualizováno: 8:36 17. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš a thajský premiér, generál Prajutch Čan-Oča | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Jdeme tam dělat byznys, naše firmy tam jdou dělat byznys. V každé zemi máme společné ekonomické fórum a určitě nechci řešit nějaké jejich politické záležitosti,“ řekl už krátce před svou týdenní asijskou misí premiér Andrej Babiš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thajsko chce těsnější vazby s EU, včetně Česka. Má zájem o vojenské technologie i automobilový průmysl. Natáčel zpravodaj David Jakš

Zároveň odmítl kritiku, že v Thajském království jedná s nejvyššími špičkami vojenské junty a mluví o nepolitické, výhradně diplomatické cestě.

„Máme zájem o ještě větší obchod s Evropskou unií, tedy i Českou republikou. Zajímá nás váš automobilový průmysl, nanotechnologie, vojenské technologie nebo letecký průmysl,“ řekl na adresu českých exportérů thajský premiér Prajutch Čan-Oča.

„Udělali jsme maximum, aby firmy byly úspěšné. Teď je na nich, aby to dotáhly,“ prohlásil po jednání český premiér.

‚Lidé se bojí‘

V zemi prakticky na všechno dohlížejí vojáci – od ekonomiky, přes náboženské otázky, až po zahraniční politiku. A zaštiťují se dlouhodobým ekonomickým růstem a bezmála čtyřiceti miliony zahraničních turistů, kteří každý rok do Thajska přijedou.

Delegace v Thajsku

V premiérově delegaci je 58 zástupců ze 42 firem. Doprovází ho také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO). Podle organizátorů ze Svazu průmyslu a dopravy jsou v regionu příležitosti zejména v energetice, automobilovém průmyslu, zdravotnictví či letectví.

„Jenže o politice, o královské rodině nebo o tom, na čem bohatnou generálové, se s vámi nikdo nebude bavit. Lidé se bojí. Máme na to i paragraf, který podobně řeči trestá až deseti lety vězení,“ popsal pro Radiožurnál pan Sayood v centru Bangkoku.

Mluvil potichu a dodal, že jako správný poddaný by třeba rád věděl, jak je na tom zdravotně královna Sirikit. Anebo jak a kdy začne předvolební kampaň jednotlivých politických stran. Jenže takové informace prý armáda zatím mezi lidi nepustila.

Premiér Andrej Babiš při jednání s thajským ministrem obrany Prawitem Wongsuwanem | Zdroj: Úřad vlády ČR

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme