Všeobecné volby po osmi letech. V Thajsku s armádou soupeří osmdesát politických stran
Po osmi letech jsou v neděli v Thajsku všeobecné volby. Osmdesát politických stran se snaží porazit největšího favorita, kterým je královská armáda. Vojáci odmítli u voleb mezinárodní pozorovatele, tvrdě kontrolují média i internet. Nikde se taky nesmí objevit jméno předcházejících ministerských předsedů - sourozenců Šinawatrových. Z thajské metropole Bangkok sleduje volby Radiožurnál.
Oba poslední ministerské předsedy svrhla armáda vojenským převratem a minimálně pětkrát odmítla dodržet vypsaný termín nových voleb. Vojáci přepsali volební zákon, předvolební kampaň zkrátili na necelé dva měsíce a ujistili média, že ani v případě volební porážky nepřipustí další vojenský převrat.
Jednodenní kandidatura. Thajská princezna o místo premiérky usilovat nebude, strana se podřídila králi
Číst článek
Ačkoli by z voleb měla vzejít demokraticky zvolená vláda, největší šance tak má nynější šéf vojenského režimu, premiér Prajutch Čan-Oča.
Armáda má podporu v hlavním městě a u starších voličů, chudý sever naopak volá po návratu sourozenců Šinawatrových. Početně mají velkou sílu mladí Thajci ze středních vrstev a mohli by volby svými hlasy výrazně ovlivnit.
Volební právo má v celém království přes padesát milionů lidí. Pětašedesátiletý král Ráma X. se po voru svých předků drží od politiky stranou a plní spíše reprezentativní funkci.
Výhoda pro armádu
Volební místnosti se otevřely v 8.00 místního času (2.00 SEČ) a uzavřeny by měly být v 17.00 místního času (11.00 SEČ).
Lidé v neděli budou hlasovat o složení 500členné dolní komory parlamentu. O sestavě 250členné horní komory rozhoduje podle nové thajské ústavy z roku 2017 armáda. Budoucího premiéra země pak vyberou členové obou parlamentních komor.
Thajská expremiérka uprchla do Dubaje za bratrem, který byl též odsouzen za korupci
Číst článek
To dává současnému šéfovi vojenské vlády rozhodující výhodu, protože pokud získá podporu senátu, stačí mu v dolní komoře získat jen 126 hlasů na to, aby pro něj nakonec zvedlo ruku potřebných 376 zákonodárců.
Mladý miliardář i známá tvář
Poslední úspěšné volby, které se v Thajsku uskutečnily v roce 2011, vynesly k moci sestru bývalého premiéra Jinglak Šinavatrovou, jejíž vláda se ale v roce 2014 stala terčem masových pouličních protestů a nakonec byla sesazena pučem.
O zisk většího počtu křesel usiluje i Demokratická strana v čele se známým politikem Apchisitem Vedžadžívou. Zajímavým novým prvkem v hlasování je strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí mladý přitažlivý miliardář Tchanátchón Džuangrúngruangkit, který slibuje rozsáhlé reformy.