Všeobecné volby po osmi letech. V Thajsku s armádou soupeří osmdesát politických stran

Po osmi letech jsou v neděli v Thajsku všeobecné volby. Osmdesát politických stran se snaží porazit největšího favorita, kterým je královská armáda. Vojáci odmítli u voleb mezinárodní pozorovatele, tvrdě kontrolují média i internet. Nikde se taky nesmí objevit jméno předcházejících ministerských předsedů - sourozenců Šinawatrových. Z thajské metropole Bangkok sleduje volby Radiožurnál.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politické strany se snaží porazit největšího favorita, kterým je královská armáda. Vojáci odmítli u voleb mezinárodní pozorovatele | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Oba poslední ministerské předsedy svrhla armáda vojenským převratem a minimálně pětkrát odmítla dodržet vypsaný termín nových voleb. Vojáci přepsali volební zákon, předvolební kampaň zkrátili na necelé dva měsíce a ujistili média, že ani v případě volební porážky nepřipustí další vojenský převrat.

Jednodenní kandidatura. Thajská princezna o místo premiérky usilovat nebude, strana se podřídila králi

Číst článek

Ačkoli by z voleb měla vzejít demokraticky zvolená vláda, největší šance tak má nynější šéf vojenského režimu, premiér Prajutch Čan-Oča.

Armáda má podporu v hlavním městě a u starších voličů, chudý sever naopak volá po návratu sourozenců Šinawatrových. Početně mají velkou sílu mladí Thajci ze středních vrstev a mohli by volby svými hlasy výrazně ovlivnit.

Volební právo má v celém království přes padesát milionů lidí. Pětašedesátiletý král Ráma X. se po voru svých předků drží od politiky stranou a plní spíše reprezentativní funkci.

Výhoda pro armádu

Volební místnosti se otevřely v 8.00 místního času (2.00 SEČ) a uzavřeny by měly být v 17.00 místního času (11.00 SEČ).

Lidé v neděli budou hlasovat o složení 500členné dolní komory parlamentu. O sestavě 250členné horní komory rozhoduje podle nové thajské ústavy z roku 2017 armáda. Budoucího premiéra země pak vyberou členové obou parlamentních komor.

Thajská expremiérka uprchla do Dubaje za bratrem, který byl též odsouzen za korupci

Číst článek

To dává současnému šéfovi vojenské vlády rozhodující výhodu, protože pokud získá podporu senátu, stačí mu v dolní komoře získat jen 126 hlasů na to, aby pro něj nakonec zvedlo ruku potřebných 376 zákonodárců.

Mladý miliardář i známá tvář

Poslední úspěšné volby, které se v Thajsku uskutečnily v roce 2011, vynesly k moci sestru bývalého premiéra Jinglak Šinavatrovou, jejíž vláda se ale v roce 2014 stala terčem masových pouličních protestů a nakonec byla sesazena pučem.

O zisk většího počtu křesel usiluje i Demokratická strana v čele se známým politikem Apchisitem Vedžadžívou. Zajímavým novým prvkem v hlasování je strana Budoucnost vpřed, v jejímž čele stojí mladý přitažlivý miliardář Tchanátchón Džuangrúngruangkit, který slibuje rozsáhlé reformy.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme