Bouře Pabuk v Thajsku zeslábla na tlakovou níži. Obnovují se lety i trajektová doprava

Tropická bouře Pabuk, která zasáhla v pátek jižní pobřeží Thajska, v sobotu ztratila na rychlosti a zeslábla na tlakovou níži. Nyní míří do Andamanského moře. První tropická bouře v zemi za 30 let za sebou nechala domy poškozené padlými stromy nebo bez střech a narušila elektrické vedení.

Bangkok (Aktualizováno: 6:04 5. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V oblasti se však znovu začíná obnovovat letecký a trajektový provoz, napsala agentura Reuters.

Podle meteorologů bouře spolu s tím, jak míří z pobřeží, ztratila na rychlosti. Stále je však v platnosti varování před přívalovými dešti a možnými bleskovými povodněmi v devíti provinciích. Je také nadále nutné počítat se silným větrem a vlnami do výše tři až pět metrů.

Zaplavené ulice, poničené domy. Počet obětí bouře na Filipínách vzrostl na 68

Číst článek

Restaurace na pobřeží jsou poničené každý rok. Tentokrát sem ale dorazila tropická bouře. Nic tady nezůstane. Opravdu nic,“ popsal jeden z thajských úředníků Dahloh Bin Samah ve videu, které je na stránkách britského Guardianu.

Provoz na letištích

Než bouře v pátek zasáhla provincii Nakchon Sítchammarát byla uzavřena letiště v této provincii, ale i v provincii Suráttchání a na prázdninovém ostrově Samui, a všechny lety byly zrušeny. Aerolinky Bangkok Airways, které mají monopol pro lety na Samui, dnes ráno obnovily normální provoz a přidaly další lety kvůli velkému množství uvízlých turistů v oblasti. Další letiště by měla obnovit provoz v poledne. Provoz obnovila také většina trajektů na jižní prázdninové ostrovy.

V posledních několika dnech bylo v sedmi provinciích evakuováno do přístřešků více než 28 000 lidí, uvedlo oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof. Úřady mají zatím hlášenou pouze jednu oběť, člena posádky rybářského člunu, který se převrhl blízko pobřeží provincie Pattání. Jeden z členů posádky se stále pohřešuje, další čtyři jsou v bezpečí.

V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. Na blížící se tropickou bouři upozornilo na internetu i české ministerstvo zahraničí, které turistům doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD, sledovat místní média a pokyny místních úřadů.

Nejméně dva mrtví

Tisícovky turistů už ostrovy Samui a Koh Tao opustily. Úřady už také evakuovaly zhruba 30 tisíc lidí z pobřežních oblastí a snaží se taky určit oblasti, kde je nejvyšší riziko záplav nebo sesuvů půdy. Podle serveru Bangkok Post budou nouzové přístřešky připravené až pro 86 tisíc lidí.

Lidé, kteří zůstali, byli vyzváni, aby do soboty nevycházeli ze svých domovů. Mimo jiné tam hrozí, že je zasáhnou kokosové ořechy padající z palem.

Bouře již připravila o život dva lidi. Na ostrově Samui v pátek zahynul ruský turista, když se snažil zachránit svou dceru z mořského příboje. Thajská televize PBS uvedla, že dcera přežila, ale otec ztratil vědomí, když ho vlny smetly na útesy, a záchranáři ho již nedokázali oživit. 

Brzy ráno na moři zemřel jeden rybář. Byl součástí posádky rybářského člunu, který ve vichřici uvázl u pobřeží provincie Pattání. Další člen posádky se pohřešuje, zatímco čtyři se podařilo zachránit.

Podle meteorologů může být bouře Pabuk vůbec nejhorší za posledních 30 let. V roce 1989 tajfun Gay v Thajsku zanechal přes 400 mrtvých.

Pokyny pro české turisty

V Thajsku se podle odhadů cestovních kanceláří nachází více než 2500 českých turistů. Na blížící se tropickou bouři upozornilo na internetu i české ministerstvo zahraničí, které turistům doporučuje zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD, sledovat místní média a pokyny místních úřadů.

Tropická bouře se podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže dotkla zatím jen několika desítek Čechů. Podle něj nejsou žádné zprávy o zraněných Češích.

„Na ostrově Ko Samui byla celá řada hotelů u pobřeží evakuována. Především z jedné z pláží, kde samozřejmě byli i Češi. Evakuace probíhá směrem do vnitrozemí ostrova, protože letadla z ostrova nelétají a nejsou možné ani trajekty. Očekává se, kam a v jaké síle se bouře pohne,“ doplnil Papež.

Změna klimatu letos způsobila škody za 85 miliard dolarů. Nejdražší byly hurikány v USA a Střední Americe

Číst článek

Ministerstvo rovněž uvedlo, že na jihu Thajska je kvůli bouři omezována doprava a v jejím důsledku dochází k lokálním záplavám. Čeští turisté v případě potřeby mohou volat nouzovou linku české ambasády v Bangkoku +66/614233819.

Radiožurnál od Čechů z místa zjistil, že se na Samui zvedá vítr, lidé ale zůstávají v klidu. Na Phuketu je to podle Čecha Viktora Ozany podobné.

„Momentálně tady je jen zataženo, ani nijak extra nefouká a vypadá to na normální den dešťové sezony. Takže to vše bude začínat až dnes okolo desíti večer,“ popsal v pátek.

Ještě před bouří si také koupil zásoby. „Koupili jsme zásoby vody. Počítáme také s možným výpadkem proudu. Zřejmě nepůjde elektřina a nepůjde ani voda,“ dodal Ozana.

Situaci v Thajsku popisuje také česká turistka na ostrově Kho Lanta Tereza Synáčová: „Setkali jsme se s tím, že se na hotelu rozdávají svíčky nebo se obchody zásobovaly vodou.“ 

bal, elb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme