Čeští hasiči zatím do záchranné akce v thajské jeskyni nepůjdou, na místě pomohou jinak

Thajsko zatím nevyužije českou nabídku pomoci při záchraně 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra, kteří uvízli v zatopené jeskyni. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Dva hasiči, které Česko vyslalo do Thajska kvůli posouzení situace, ale zůstávají na místě a budou pomáhat při přípravách vyproštění fotbalového týmu.

Praha/Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva hasiči, kteří jsou na cestě do Thajska, aby pomáhali při záchraně fotbalistů v ohrožení. Vlevo Petr Vodička, vpravo David Kareš | Foto: Reprofoto Český rozhlas | Zdroj: Hasičský záchranný sbor hl. m. Prahy

Thajští záchranáři v neděli zahájili operaci, která má uvízlé dostat z jeskyně, evakuace potrvá dva až čtyři dny.

Česko vyslalo v pátek odpoledne do Thajska dva hasiče, aby mohli posoudit situaci přímo na místě a zhodnotit, jak by Praha mohla přispět k záchraně zatopených thajských chlapců a jejich trenéra. „ČR thajským úřadům nabídla, že na místo dopraví vhodná čerpadla s příslušenstvím včetně obsluhy. Thajská strana nicméně zástupce z české ambasády dnes informovala, že pomoc z ČR zatím nevyužijí," uvedla v neděli Lagronová.

‚Chlapci jsou připraveni čelit všem výzvám.‘ V Thajsku spustili záchrannou akci uvízlých fotbalistů

Číst článek

„Na žádost thajských úřadů zůstáváme v pohotovosti. Všem záchranářům na místě držíme palce při akci na záchranu kluků. Věříme, že naše pomoc již nebude v příštích dnech potřeba. Každopádně ale zůstaneme v pohotovostním režimu a budeme, v případě potřeby, nadále připraveni prakticky ihned letecky dopravit čerpadla a další vybavení na místo,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí.

Premiér Andrej Babiš (ANO) původně nabídl thajskému chargé d'affaires, že by Česko poskytlo Thajsku pumpy s výkonem až 400 litrů za sekundu pro odčerpávání vody z jeskyně. Hasiči na místě ale zjistili, že velká čerpadla nelze použít kvůli jejich váze a obtížné manipulovatelnosti ve složitém terénu v okolí jeskyně. Česko proto nabízelo Thajcům menší čerpadla i pomoc potápěčů.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér zmizeli při záplavách 23. června, když se vydali prozkoumat jeskynní komplex poblíž hranice s Barmou. Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července. Nyní ji ohrožuje stoupající voda a ubývající kyslík.

Thajští záchranáři v neděli zahájili riskantní operaci s cílem dostat uvězněné z jeskyně. Chlapci mají postupně vycházet ven vždy v doprovodu dvou potápěčů. Budou se brodit temnými a úzkými chodbami, které jsou plné bláta a silných proudů a nedostává se v nich kyslíku.

Únik proplaváním zvažují zkušení jeskynní záchranáři až jako poslední možnost, protože chlapci nejsou trénovaní v potápění. Na záchranné operaci se podílí 13 zahraničních a pět thajských potápěčů z elitní jednotky vojenského námořnictva.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme