Thajsko chce zpřísnit dohled nad turisty. Každý by si musel koupit místní SIM kartu

Desítky tisíc Čechů každoročně tráví dovolenou v exotickém Thajsku. Pokud projde nejnovější návrh thajské vlády, bude se jich týkat nové nařízení ohledně používání mobilních telefonů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajská armáda dohlíží na dodržování stanného práva | Foto: Reuters

Armáda, která v Thajsku fakticky vládne od roku 2014, navrhuje, aby každý cizinec, který přijede do země a bude chtít používat svůj mobilní telefon, si nejprve koupil místní SIM kartu.

Ta bude mít navíc v sobě zabudovaný čip, který člověka vystopuje i v okamžiku, kdy svůj mobil vypne a nebude ho používat. Když se cizinec dostane do úzkých, tak ho prý armáda nebo policie rychle najdou a pomůžou mu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Thajská vláda plánuje nařízení, podle kterého by si cizinci v zemi museli pořizovat místní SIM karty. Mluvil o tom Marek Němec, prezident Česko-thajské společnosti

V zemi policie každý rok pohřešuje desítky cizinců a některé marně hledá i několik let. Dalším důvodem je podle vlády snaha najít lidi, kteří se dlouhodobě zdržují v zemi bez povolení, s propadlými vízy nebo neplatným povolením k pobytu. Plánované opatření by mohlo pomoci také v boji proti terorismu.

Armáda už zahájila vyjednávání s mobilními operátory. Ceny za služby operátorů jsou v Thajsku výrazně nižší než u nás, takže by posílání SMS zpráv nebo telefonování z Thajska do Česka mohlo být s místní SIM kartou i výhodnější. Armáda také zvažuje, že by thajské SIM karty byly distribuovány zdarma nebo jen za symbolickou, velmi nízkou cenu.

Už od loňska ovšem platí, podobně jako třeba v Malajsii, že pokud si cizinec v Thajsku kupuje místní SIM kartu, musí se prokázat cestovním pasem a prodejce si informace o něm zapíše.

Další utahování šroubů?

Opozice vidí v tomto kroku další utužení vojenské vlády v zemi. Armáda fakticky převzala moc v zemi v roce 2014 poté, co odstoupila tehdejší premiérka Jinglak Šinavatrová a nahradil ji současný ministerský předseda Čan-oča.

Thajsko letos očekává příjezd 32 milionů turistů. Za prvních šest měsíců letošního roku přijelo do země o 12 procent více turistů než loni.

Před třemi dny se v Thajsku konalo referendum, ve kterém voliči dali vojákům ještě větší pravomoc, aby kontrolovali zemi. Ti teď chystají další změnu ústavy, už dvacátou v pořadí od roku 1932, a v příštích pěti letech mají zemi pozvolna přivést zpět k civilní vládě.

Parlamentní volby by se v zemi měly konat v listopadu 2017. Do té doby mají vojáci prakticky zaručenu kontrolu nad politickým i civilním životem v zemi.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme