Thajský parlament odmítl ústavní změny požadované demonstranty. Tisíce jich opět vyšlo do ulic

V thajském hlavním městě vyšly znovu do ulic tisíce lidí, kteří požadují změnu ústavy a odchod premiéra Prajutcha Čan-Oči. Demonstrace se uskutečnily před velitelstvím policie, která v úterý proti demonstracím tvrdě zasáhla, píše agentura AP. Parlament ve středu hlasoval o návrzích ústavních změn a odmítl ty, které by omezily roli krále v thajské politice.

Bangkok Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti ve středu proti policejní centrále stříkali vodu a přinesli velké žluté nafukovací kachny. Ty se staly jedním ze symbolů thajských demonstrací, jež začaly v červenci

Demonstranti ve středu proti policejní centrále stříkali vodu a přinesli velké žluté nafukovací kachny. Ty se staly jedním ze symbolů thajských demonstrací, jež začaly v červenci | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Demonstranti ve středu proti policejní centrále stříkali vodu a přinesli velké žluté nafukovací kachny. Ty se staly jedním ze symbolů thajských demonstrací, jež začaly v červenci. Podle demonstrantů ale také slouží jako ochrana při policejních zásazích. „Jste slouhové tyrana,“ křičeli protestující na adresu policistů.

Proti thajskému premiérovi protestovaly tisíce lidí, policie je rozháněla vodními děly

Číst článek

Policie v úterý proti demonstracím před parlamentem, kterých se rovněž zúčastnily tisíce osob, zasáhla slzným plynem a vodním dělem. Podle nemocničních zdrojů se počet zraněných zvýšil na 55, z nichž šest bylo postřeleno. Agentury uvádějí, že se jednalo o nejbrutálnější policejní zásah od začátku protestů.

Policie odmítla, že by v úterý použila proti demonstrantům gumové či ostré střely. „Vyšetřujeme, kdo mohl být za střelbou,“ uvedl policejní mluvčí.

Thajský král Ráma X. fakticky vládne své zemi z Německa. Nelíbí se to Thajcům, ani německé vládě

Číst článek

Thajský parlament ve středu hlasoval o sedmi návrzích ústavních změn. Neuspěly návrhy občanské společnosti a ty, které chtěly omezit roli krále v thajském politickém zřízení. Zákonodárci schválili jeden návrh stran vládnoucí koalice a jeden vypracovaný opozicí. O obou návrzích bude parlament znovu hlasovat nejdříve za měsíc ve druhém a třetím čtení.

Demonstranti požadují přijetí návrhu vypracovaného skupinou Internet Law Reform Dialogue, který v petici podpořily statisíce Thajců. Návrh ale mezi zákonodárci nezískal dostatečnou podporu.

Demonstrující také žádají, aby ústava byla reformovaná celá a bez výjimek. Kromě reformy monarchie požadují mimo jiné, aby Senát byl přímo volen občany. V současnosti jsou členové horní komory jmenováni armádou. Tím by v politickém životě klesla váha vojáků, kteří v minulosti uskutečnili v Thajsku několik státních převratů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme