Thajský soud vydal zatykač na expremiérku, její příznivci vyhrožují masovými protesty

Thajská expremiérka Jinglak Šinavatra, jíž hrozí až 10 let za údajné okrádání státu, v pátek nedorazila k nejvyššímu soudu. Soudce na ni proto vydal zatykač. Stoupenci sesazené političky se bouří a hrozí masovými demonstracemi po celé zemi.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci odvolané premiérky vyhrožují, že pokud ji soud pošle do vězení, vyvolají po celé zemi nepokoje a masové protesty. | Zdroj: Reuters

Jinglak Šinavatra podle obžaloby připravila Thajsko v přepočtu o miliardy korun tím, že nařídila vykupovat rýži od farmářů za příliš vysoké ceny. Expremiérka ale od počátku jakoukoli vinu odmítá a hájí se tím, že rozhodnutí mělo pomoci těm nejchudším farmářům hlavně na severu a severovýchodě země a že ona sama přidělování dotací na podporu pěstování rýže neřídila.

Z pátečního slyšení se omluvila kvůli zdravotním problémům – po svém obhájci vzkázala, že je nemocná. Soudce však této verzi nevěří a na bývalou premiérku vydal zatykač, protože se obává, že se Jinglak Šinavatra skrývá, nebo bude chtít utéct ze země. Stanovil také kauci, která činí v přepočtu skoro 20 milionů korun, a policie má nyní za úkol expremiérku najít, zatknout a předvést před soudce. 

Thajský král schválil vládu vojenské rady. Formálně tak posvětil převrat

Číst článek

Navzdory varování

Před budovu Nejvyššího soudu přišly bývalou premiérku podpořit stovky lidí. A to přestože ona sama je ještě před pátečním slyšením varovala, aby k soudu nechodili, protože tak dají policii záminku k zatýkání a represím.

Okolí soudu podle agentury Reuters hlídaly asi čtyři tisícovky policistů: kolem soudní budovy byly policejní kordony a kolem Bangkoku kolabovala doprava, protože se tvořila dlouhé fronty na kontrolních stanovištích policie.

Bývalá premiérka má stále miliony stoupenců a hrozí, že kauza přeroste v pouliční bouře. Příznivci odvolané premiérky vyhrožují, že pokud ji soud pošle do vězení, vyvolají po celé zemi nepokoje a masové protesty. 

Policie chystá posílit dohled hlavně v městech na severu země, tradičních baštách sympatizantů Jinglak Šinavatra, kde se dají očekávat velké demonstrace. Naopak v Bangkoku je klid, protože thajská metropole byla vždy místem, kde expremiérka měla velmi malou politickou podporu.

Jinglak definitivně sesadilo z funkce před třemi lety až rozhodnutí ústavního soudu. Následné masové protesty přivedly Thajsko v roce 2014 až k vojenskému puči. 

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme