Buď voda opadne, nebo je čeká potápěčský výcvik. Malí fotbalisté zůstanou v jeskyni možná i měsíce

Dvanáct chlapců a jejich fotbalový trenér, kteří byli po devíti dnech záchranných akcí objeveni živí v jeskynním komplexu v Thajsku, podstoupí před evakuací až čtyřměsíční potápěčský výcvik. Podle agentury AFP to v úterý uvedlo thajské námořnictvo s tím, že po celou dobu budou dostávat zásoby a ze zaplavené jeskyně bude odčerpávána voda. Podle úřadů je většina z chlapců v dobrém zdravotním stavu.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Potápěči námořnictva nalezli skupinu dětí ve věku 11 až 16 let a jejich pětadvacetiletého trenéra zhruba čtyři kilometry od ústí jeskynního komplexu na severu země, při jehož návštěvě je před deseti dny uvnitř uvěznily povodně. Podle místního guvernéra byl po zběžné prohlídce vyhodnocen stav většiny z nich jako dobrý, pouze několik má zdravotní problémy, nikdo však kritické.

‚Vrátíme se pro vás.‘ Záchranáři našli fotbalisty ztracené v jeskyni. Cesta ven nebude lehká

Číst článek

Kapitán námořnictva Anand Surawan médiím sdělil, že do jeskyně bude po dobu čtyř měsíců dopravováno jídlo a pití, aby mohli chlapci podstoupit náročný potápěčský výcvik, díky němuž je budou moci evakuovat ven. Druhou možností je, že do té doby opadne voda, kterou záchranáři navíc odčerpávají, a chlapce bude možné vyzvednout bez nutnosti potápění.

Podle expertů však nemusí být kromě výcviku samotného snadné ani dopravování zásob do čtyři kilometry vzdáleného místa. Ahman Mirza, americký jeskynní záchranář, dříve prohlásil, že bezpečnější by bylo počkat na opadnutí vody a nenutit chlapce do potápěčských pokusů, protože pokusit se dostat někoho neuvyklého potápění zatopenou jeskyní „je jednou z těch nejvíce nebezpečných situací“.

Potápěči podle dopisovatelky agentury DPA v jeskyni natahují telefonní kabel, aby si děti mohly popovídat s rodiči.

Rodiče a s nimi i velká část Thajska jsou i přes vyhlídku na dlouhou záchranu optimističtí. Na sociálních sítích se objevil virální hashtag, který by šlo do češtiny přeložit jako „třináctka je naživu“. Lidé se pod ním shodují, že to nejdůležitější je, že děti skutečně žijí.

Jejich nálezci jsou oslavováni taky politiky – s týmem na dálku mluvil premiér Prajut Čan-oča. Podle svých slov ho zprávy ze severu země velmi těší a všech tisíc účastníků operace pochválil.

Bahno a voda uvěznily v thajské jeskyni dvanáct malých fotbalistů s trenérem. Pátrá se už dva dny

Číst článek

Thajským potápěčům pomáhali i britští či američtí záchranáři, na záchranných pracích se podíleli i experti z dalších zemí. Na videozáznamu, který v pondělí na facebooku zveřejnily thajské speciální jednotky, je slyšet, jak jeden z nich hovoří anglicky s chlapci.

„Kolik vás je?“ ptá se jich. „Třináct,“ odpovídají. „Třináct? To je skvělé,“ reaguje záchranář. Následně se malí fotbalisté ptají, kdy je dostanou do bezpečí. Na to druhý ze záchranářů odpovídá: „Dnes ne. Jsme tady jen dva. Musíme se potápět. Přijdeme. OK? Přijde hodně lidí. My jsme první.“

Chlapci s trenérem uvízli v jeskynním komplexu Pattaya Beach. Tento název je trochu matoucí, protože odkazuje na letovisko, které je na úplně opačné straně Thajska. Jeskynní komplex je ale na severozápadním cípu země v takzvaném Zlatém trojúhelníku. Tedy na hranicích Thajska, Laosu a Barmy.

BBC ale varuje, že vchody jeskyně Tham Luang bývají v období dešťů – tedy mezi zářím a říjnem – úplně zatopené. Výhled do takové budoucnosti ale úřady oficiálně nekomentovaly – teď se soustředí na poskytnutí zásob a děti chtějí na dálku naučit plavat.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme