Chlapci v thajské jeskyni dostali první hodinu potápění. Podle expertů je plán velmi nebezpečný

První lekce v plavání a potápění dostala ve středu skupina 12 chlapců a jejich trenér, které záchranáři objevili v zaplaveném jeskynním komplexu v Thajsku. Vedení záchranného týmu zvažuje možnosti, jak je dostat ven; ve středu uvedlo, že někteří mohou zůstat v jeskyni déle, pokud jejich zdravotní stav neumožní absolvovat složitou cestu.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař některým z nich ošetřil drobná zranění, jinak vesměs nemají zásadní zdravotní problémy, informovala agentura AP.

„Voda má velkou sílu a prostor je úzký. Na záchranu těch dětí je potřeba mnoho lidí,“ řekl ve středu novinářům vicepremiér Pravit Vongsuvan. „Teď je učíme plavat a potápět se,“ dodal s tím, že pokud by opadla voda a záchrana by byla snazší, pak by byla provedena rychle.

OBRAZEM: Modlitby, čerpadla a hodiny čekání. Podívejte se, jak vypadá záchrana thajských fotbalistů

Číst článek

Právě způsob vyvedení chlapců z jeskyně, kde jsou soustředěni na vyvýšeném místě asi čtyři kilometry od jejího ústí, zůstává zatím předmětem dohadů. Zatímco thajské úřady stále preferují variantu, že chlapci si osvojí základy potápění a budou schopni absolvovat náročnou cestu v doprovodu zkušených potápěčů, zahraniční experti varují, že tato akce by byla velmi nebezpečná. Rozumnější bude podle nich počkat, až opadne voda.

Technici sice odčerpávají z jeskyně desítky milionů litrů vody denně, hladina ale klesá jen zvolna a koncem týdne se očekávají silné deště, při nichž by mohla opět stoupnout.

„Pokud bude jejich stav dobrý a budou stoprocentně připraveni, mohou ven,“ prohlásil ve středu místní guvernér dohlížející na práce záchranného týmu. Řekl také, že pokud někteří chlapci nebudou připraveni či budou mít zdravotní obtíže, mohou v jeskyni zůstat déle. První potápěčské lekce se podle něj konaly na suchu a ke skutečným ponorům se chlapci dostanou až později.

Thajské úřady zveřejnily další videa, na nichž se chlapci ve věku 11 až 16 let představují a posílají krátké vzkazy blízkým. Mladíci, k nimž první záchranáři doplavali v pondělí, tedy devět dní po jejich zmizení, na záznamu většinou působí klidně a optimisticky.

Potápěči jim mezitím dopravují další nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Kvůli zlepšení možností komunikace se rovněž pokoušejí do jeskyně dostat optické vlákno, které by chlapcům zajistilo připojení k internetu. První pokusy však zmařila voda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme