Nebezpečná jeskyně je populární atrakcí. Do míst, kde zmizel chlapecký fotbalový tým, míří davy turistů

Rok a půl už uplynulo od chvíle, kdy v nebezpečné jeskyni Tham Luang na severu Thajska zmizelo dvanáct mladých chlapců a jejich fotbalový trenér. Uvěznil je tam přívalový déšť a napínavou záchrannou akci tehdy sledoval celý svět. Po sedmnácti dnech pátrání v nitru hory se podařilo všech třináct lidí zachránit a přivézt zpět na povrch. Nebezpečná jeskyně se tak stala vyhledávanou turistickou lokací.

Tento článek je více než rok starý.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeskyně Tcham Luang Nang Non (ilustrační foto)

Jeskyně Tham Luang Nang Non, v níž v létě 2018 uvízlo dvanáct mladých chlapců se svým trenérem | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain

Vedení národního parku zatím upravilo cestu do jeskyně jen v délce sto padesáti metrů. Osadilo ji informačními tabulemi a dokončilo detailní nákresy toho, kam až voda v jeskyni celou skupinu zahnala. Tam, kudy se dvanáct mladých fotbalistů se svým trenérem spustilo do nitra obávané jeskyně, stezka končí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Davida Jakše o jeskyni, v níž před rokem uvízl chlapecký fotbalový tým

Jeskyně v současné době láká jak turisty, tak i například místní školy, které do jeskyně organizují exkurze. „Denně sem přijde tak dvě stě, až tři sta lidí. Uvidíme, co bude dál. Nechceme jít cestou vyložené komerce, čili zavést vysoké vstupné a zaplavit okolí stánky a suvenýry,“ řekl Radiožurnálu jeden ze strážců zdejšího národního parku.

Dominantou areálu před jeskyní je pětimetrová socha Samana Gunana, thajského záchranáře, který náročnou akci nakonec nepřežil. Dvanáct set metrů vysoká hora se jmenuje Spící barmská princezna. Podle místních pověstí už po staletí vábí muže a chlapce a kdo koho obejme, ten už se prý ze smrtelného objetí nedostane.

„I tak je to krásný příběh. Koneckonců to všem vzkázala i manželka mrtvého záchranáře Samana Gunana. Že oběť jejího manžela měla smysl. A ať si jeho smrt nikdo nevyčítá,“ líčil strážce národního parku.

Thajci nechtějí, aby tajemná hora budila hrůzu. Kdo sem dorazí, má se prý spíše zamyslet na lidskou sounáležitostí. A statečností záchranářů, kteří spící barmské princezně dokázali vyrvat a zachránit třináct lidských životů. „To muselo pohnout i z kamenným srdcem princezny,“ dodal.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme