‚Chlapci jsou připraveni čelit všem výzvám.‘ V Thajsku spustili záchrannou akci uvízlých fotbalistů

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat 12 chlapců a jejich fotbalového trenéra ven ze zatopené jeskyně. Chlapci se budou dostávat ven jeden po druhém a předpokládá se, že celá záchranná operace potrvá dva až čtyři dny, uvedl místní generál Čalongčaj Čajjakam. Záležet bude také na místních podmínkách a na počasí. Skupina v jeskynním komplexu na severu země uvázla před 15 dny.

Bangkok (Aktualizováno: 12:19 8. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dnes je velký den. Chlapci jsou připraveni čelit všem náročným úkolům,“ citovala v neděli agentura AFP šéfa krizového štábu. Místní guvernér řekl, že na operaci se podílí 13 zahraničních a pět thajských potápěčů z elitní jednotky vojenského námořnictva. Chlapci mají postupně vycházet vždy v doprovodu dvou potápěčů.

‚Nezapomeňte mi připravit oslavu.‘ Potápěči z thajské jeskyně vynesli dopisy od chlapců a trenéra

Číst článek

První skupinka pěti chlapců by v doprodu záchranářů měla opustit jeskyni, předpokládá se, že cestu ven překonají nejdříve 11 hodin od zahájení operace. Ta začala v 10:00 místních času (05:00 SELČ), takže první z hochů by mohl být venku kolem 16:00 SELČ.

Riskantní cesta ven

Cesta k východu vede přes tři temné a úzké skalní komory, ve dvou z nich již voda opadla a dají se probrodit, v jedné komoře voda stále zůstává, proto se jedná o nejriskantnější úsek. Únik proplaváním zvažují zkušení jeskynní záchranáři až jako poslední možnost, protože chlapci nejsou trénovaní v potápění.

Guvernér řekl, že mírné počasí a opadávající hladina vody v posledních dnech vytvořily optimální podmínky pro „podvodní“ evakuaci. V neděli se ale na oblast snesl opět vydatný déšť. To potvrdil i Čech Petr Vodička, který je jedním ze dvou hasičů vyslaných v pátek do Thajska. České televizi v neděli řekl, že riziko akce je vysoké.

„Pravděpodobně se k tomu (evakuaci) muselo přistoupit, protože se čekají monzunové deště. Dnes zhruba od oběda opět prší," řekl. Na místo zásahu se  už nedostal, protože armáda v sobotu prostor uzavřela. Podle něj už v sobotu byla vidět příprava potápěčů.

„Vytvořili si improvizovaný model jeskynního systému, včetně simulace skladových prostor na vzduchové lahve, kde bude docházet k jejich výměnám. Včera (v sobotu) cvičili všechno takzvaně nasucho krok po kroku celé odpoledne,“ uvedl hasič. Podle jeho odhadu nanosili zásoby několika set lahví.

Válka s vodou a časem

Thajské úřady evakuovaly kvůli záchranné operaci oblast kolem zatopené jeskyně. Příští dny jsou z hlediska záchranných operací považovány za klíčové, přičemž počasí se horší, uvedla dnes agentura Reuters. „Vy, kteří se nepodílíte na záchranné operaci, opusťte prosím okamžitě prostor,“ citovala agentura Reuters policistu promlouvajícího s pomocí amplionu.

Úřady se rozhodly takto konat v době, kdy hornatý sever asijské země zahalila po relativně suchém období opět temná monzunová mračna, což údajně dál zvyšuje rizikovost práce záchranářů, kteří se nadále pouští do „války s vodou a časem“.

Chlapci ve věku 11 až 16 let a jejich 25letý trenér zmizeli při záplavách 23. června, kdy se vydali prozkoumat jeskynní komplex poblíž hranice s Barmou. Už 10 minut po prvním prudkém dešti voda vystoupala tak vysoko, že chlapcům a trenérovi odřízla cestu ven. Skupina byla v jeskyni nalezena po devítidenním pátrání 2. července. Nyní ji ohrožuje stoupající voda a ubývající kyslík.

Do záchranných prací se zapojilo několik zemí včetně České republiky. Vyslala dva příslušníky hasičského záchranného sboru s úkolem prověřit možnosti, jak by Česká republika mohla pomoci při záchraně. Česká velkokapacitní čerpadla však nelze použít z důvodu jejich váhy a obtížné manipulovatelnosti. Thajská strana se pak také rozhodla přítomnosti českých hasičů prozatím nevyužít, informovalo v neděli české ministerstvo zahraničí. 

ČTK, daj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme