Thajsko ověřuje totožnost stovek obětí vln tsunami

Do měsíce by mohla být známá totožnost několika tisíc obětí živelní pohromy v Thajsku - uvedl to dnes thajský premiér Tchaksin Šinavatra s tím, že jména velké části zemřelých už se nepodaří zjistit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šroubovice DNA | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jeho tvrzení je ovšem v rozporu s názory expertů soudního lékařství. Podle nich budou údaje o více než 5 000 zesnulých shromážděny spíš až za tři čtvrtě roku. Jak Radiožurnálu řekla Markéta Dvořáková z thajského velvyslanectví v Praze, počet českých obětí zůstává nezměněný.

"Je šest osob, u kterých je vážné podezření na ohrožení života, ti jsou pohřešovaní. U jedné osoby byla smrt potvrzena a jedna žena je v současnosti v thajské nemocnici, odkud bude na konci tohoto či začátkem příštího týden převezena do České republiky."

Záchranáři v Thajsku předpokládají, že exhumací mohou objevit těla několika desítek cizinců, o kterých dosud nebyly žádné zprávy. V prvních dnech po tsunami bylo mrtvých tolik, že pro ně nebylo dost místa v márnicích. Úřady proto rozhodly, že ti, kteří vypadají jako Thajci, budou pohřbeni, aniž by se detailně zkoumalo, o koho jde. Existuje ale podezření, že do této kategorie bylo omylem zařazeno několik desítek cizinců. Kvůli přesné identifikaci se všem exhumovaným odebírají vzorky DNA.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme