Povodně v Thajsku zaplavily 70 tisíc domácností, Bangkok je ve stavu pohotovosti

Thajsko zasáhly povodně. Voda už zaplavila na 70 tisíc domácností a vyžádala si šest obětí. Úřady se nyní snaží ochránit části hlavního města včetně archeologických rozvalin. Vojáci proto staví bariéry a pytle s pískem, informuje britský server The Guardian.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé sedící na provizorní lodi, kterou táhne jede z mužů v provincii Chaiyaphum | Zdroj: Reuters / Stringer

Tropická bouře Dianmu způsobila záplavy ve 30 provinciích. Nejhůř zasažený byl centrální region, uvedlo thajské oddělení pro prevenci a zmírňování následků katastrof.

Úroveň řeky Menam-Čao-Praja, která protéká 400 kilometrů dlouhým koridorem ze severu země přímo do Bangkoku a dál, se mezitím neustále zvyšuje. Přispívá k tomu i uvolňování vody z nádrží na horním toku řeky.

Vojáci proto ve starém královském městě Ayutthaya staví bariéry a pytle s pískem, aby ochránili archeologické rozvaliny a krajinné dominanty stejně jako obývané čtvrti, píše the Guardian.

‚Asijské Benátky‘ v ohrožení

Lidé nyní doufají, že se podaří zabránit podobné katastrofě, jaká Bangkok zasáhla v roce 2011. Při tehdejších monzunových deštích zemřelo přes pět set lidí a zatopená byla pětina města.

Po stopách dezinformačního videa: muž věří, že šéf Pirátů obchoduje s drogami, ‚důkazy‘ našel v Thajsku

Číst článek

„Obyvatele budeme varovat, pokud bude náznak zvyšování úrovně vody a riziko bleskových povodní,“ uvedl bangkokský starosta Aswin Kwanmuang.   

Bangkok, známý jako Benátky Východu, je postavený na dřívějších mokřinách a zůstává přibližně 1,5 metru nad hladinou moře.

V minulosti byly záplavy absorbované zemědělskou půdou a rýžovými poli, které byly nízko položené a obklopovaly město. Jeho rozrůstání ale vedlo k rozprodeji a přeměně této půdy na stavební.

Bangkok má také hlavní projekt pro prevenci záplav, který zahrnuje podzemní nádrže a tunely. Kvůli problémům se získáním půdy ale doposud nebyl dostavěný.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme