Thajští monarchisté vytvářejí mapy lidí, kteří kritizují režim. Google už dokumenty s osobními daty stáhl

Thajští royalisté na Google Mapách shromažďovali jména a adresy stovek thajských aktivistů, které obviňovali z odporu proti monarchii. Společnost Google v pondělí oznámila, že dva takové dokumenty ze své služby stáhla, informovala agentura Reuters. Podle lidskoprávních organizací mohou být lidé ze seznamů v nebezpečí.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až 10 tisíc lidí ke královskému paláci s cílem předat svoje poselství králi Maháovi Vatčirálongkónovi. | Foto: Athit Perawongmetha | Zdroj: Reuters

Podle jednoho ze stoupenců monarchie na tvorbě map pracoval tým 80 dobrovolníků. Jejich cílem bylo poté jména nahlásit na policii za urážení království.

Mluvčí společnosti Alphabet, mateřského podniku Googlu, na dotaz agentury Reuters reagoval, že záležitost je už vyřešená. „Máme jasná pravidla ohledně toho, co je přijatelné pro uživatelem vytvořený obsah My Maps,“ dodal.

Mapy, které tato pravidla porušují, společnost podle něj maže.

Thajsko se snaží nahradit chybějící mezinárodní cestovní ruch domácím. Obyvatelé se ale bojí

Číst článek

Jedna z map vytvořená monarchisty, kterou měla agentura Reuters k dispozici, obsahovala jména téměř 500 lidí. Zahrnovala i studenty, a to včetně jejich fotek na univerzitách nebo ve školních uniformách.

Obličeje lidí byly zároveň zakryté černým čtvercem s číslem 112, odkazujícím na článek v thajském trestním zákoníku, podle kterého je za urážení nebo pomluvu monarchie možné člověka odsoudit až na 15 let vězení.

Jen jeden z těchto seznamů měl podle Reuters více než 350 tisíc zhlédnutí.

‚Psychologická válka‘

54letý přední pravicový aktivista a bývalý armádní kapitán pro Reuters popsal, že kampaň, kterou označil za psychologickou válečnou operaci, má obyvatele odradit od kritiky monarchie na internetu.

„Když každý z nás vidí něco urážlivého na sociálních médiích, dáme to na mapu,“ vylíčil. Navzdory smazání map akci považuje za „obrovský úspěch“.

Protesty vedené především mladými lidmi spustily v Thajsku od loňského roku nebývalou vlnu kritiky na adresu monarchie. Součástí bylo také volání po reformách.

Lidskoprávní organizace a kritici režimu upozorňují, že mapy obsahují osobní data a adresy stovek lidí, které mohou uvrhnout do nebezpečí.

btk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme