Thajci velebí elitní vojenské potápěče. Pomohli zachránit malé fotbalisty, jeskyni opustili jako poslední

Při záchranné akci se podařilo fotbalový tým dostat ven z jeskyně | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Na internetu se objevila první fotografie tří hrdinů z thajského námořnictva a jednoho záchranáře. Právě příslušníci speciální námořní jednotky NAVY Seal strávili několik dní ošetřováním a přípravam 12 thajských chlapců a jejich trenéra na opuštění jeskyně, ve které skupina před dvěma týdny uvízla.

Thajsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránci malých chlapců mají na fotografii, pořízené krátce po opuštění mnohakilometrového jeskynního komplexu, chirurgické roušky, neopreny a sluneční brýle, které jim chrání zrak. Museli je mít, protože strávili několik dní v naprosté tmě jeskyně.

Čtveřice mužů, jejichž jména doposud nebyla zveřejněna, byla podrobena zběžné zdravotní prohlídce.

Po ní se ukázalo, že jsou naprosto zdraví a - na rozdíl od chlapců, kteří ještě nějakou dobu stráví v nemocnici - pod dohledem lékařů být nemusí.

Poté, co zachránci opustili nemocnici ve městě Chiang Rai, je vítal dav lidí, kteří jim aplaudovali a vyjádřili vděčnost, informovala ABC News.

Jejich úkolem v celé záchranné misi bylo v hloubi komplexu uklidňovat chlapce a postupně je připravit na náročnou vyprošťovací akci, která se táhla přes tři dny. Chlapci byli z jeskyně zachraňováni postupně. Třináctým a posledním byl pětadvacetiletý trenér mládežnického týmu.

Skupina byla pohřešována od 23. června a v členitém podzemním prostoru ji tým britských jeskynních potápěčů objevil až 2. července. Jejich osud během posledních dnů napjatě sledoval celý svět.

Pomocnou ruku podali mimo jiné čeští hasiči, americký vizionář a podnikatel Elon Musk a prezident FIFA Gianni Infantino chlapce pozval na finálový zápas fotbalového mistrovství světa v Rusku.

Potěšení nad celou operací vyjádřil i americký prezident Donald Trump.

„Jménem Spojených států amerických gratuluji thajským Navy SEALs k úspěšné záchraně 12 chlapců a jejich trenéra z nebezpečné jeskyně v Thajsku. Nádherný moment – všichni osvobozeni, skvělá práce,“ napsal Trump na svém twitteru.

Jediná oběť

Při záchranných akcích v zatopené thajské jeskyni zemřel během celé operace jeden člověk, bývalý člen thajského námořnictva.

Ještě před tím, než měly úřady jasno o podobě evakuace, ztratil muž v podvodním komplexu vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo zachránit.

Potápěč se na záchranné misi podílel jako dobrovolník. Podle námořnictva do jeskyně chlapcům přepravil kanystry s kyslíkem, zemřel až na zpáteční cestě. Thajské námořnictvo mu vystrojilo pohřeb se všemi poctami.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme