Thajci velebí elitní vojenské potápěče. Pomohli zachránit malé fotbalisty, jeskyni opustili jako poslední

Na internetu se objevila první fotografie tří hrdinů z thajského námořnictva a jednoho záchranáře. Právě příslušníci speciální námořní jednotky NAVY Seal strávili několik dní ošetřováním a přípravam 12 thajských chlapců a jejich trenéra na opuštění jeskyně, ve které skupina před dvěma týdny uvízla.

Thajsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránci malých chlapců mají na fotografii, pořízené krátce po opuštění mnohakilometrového jeskynního komplexu, chirurgické roušky, neopreny a sluneční brýle, které jim chrání zrak. Museli je mít, protože strávili několik dní v naprosté tmě jeskyně.

Čtveřice mužů, jejichž jména doposud nebyla zveřejněna, byla podrobena zběžné zdravotní prohlídce.

Po ní se ukázalo, že jsou naprosto zdraví a - na rozdíl od chlapců, kteří ještě nějakou dobu stráví v nemocnici - pod dohledem lékařů být nemusí.

Poté, co zachránci opustili nemocnici ve městě Chiang Rai, je vítal dav lidí, kteří jim aplaudovali a vyjádřili vděčnost, informovala ABC News.

Jejich úkolem v celé záchranné misi bylo v hloubi komplexu uklidňovat chlapce a postupně je připravit na náročnou vyprošťovací akci, která se táhla přes tři dny. Chlapci byli z jeskyně zachraňováni postupně. Třináctým a posledním byl pětadvacetiletý trenér mládežnického týmu.

Skupina byla pohřešována od 23. června a v členitém podzemním prostoru ji tým britských jeskynních potápěčů objevil až 2. července. Jejich osud během posledních dnů napjatě sledoval celý svět.

Pomocnou ruku podali mimo jiné čeští hasiči, americký vizionář a podnikatel Elon Musk a prezident FIFA Gianni Infantino chlapce pozval na finálový zápas fotbalového mistrovství světa v Rusku.

Potěšení nad celou operací vyjádřil i americký prezident Donald Trump.

„Jménem Spojených států amerických gratuluji thajským Navy SEALs k úspěšné záchraně 12 chlapců a jejich trenéra z nebezpečné jeskyně v Thajsku. Nádherný moment – všichni osvobozeni, skvělá práce,“ napsal Trump na svém twitteru.

Jediná oběť

Při záchranných akcích v zatopené thajské jeskyni zemřel během celé operace jeden člověk, bývalý člen thajského námořnictva.

Ještě před tím, než měly úřady jasno o podobě evakuace, ztratil muž v podvodním komplexu vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo zachránit.

Potápěč se na záchranné misi podílel jako dobrovolník. Podle námořnictva do jeskyně chlapcům přepravil kanystry s kyslíkem, zemřel až na zpáteční cestě. Thajské námořnictvo mu vystrojilo pohřeb se všemi poctami.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme