Vakcína za devadesát tisíc korun. Lidé z Thajska kvůli očkování proti covidu létají do USA

Asie v porovnání s Evropou a Spojenými státy výrazně zaostává v rychlosti očkování proti koronaviru. Stále více lidí proto odtamtud míří do Spojených států, v rámci takzvané vakcinační turistiky. Zpátky domů se potom vracejí už naočkovaní a to jim výrazně zjednodušuje podnikání i osobní život. Vakcinační zájezdy ale rozhodně nejsou levnou záležitostí.

Tento článek je více než rok starý.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asie v porovnání s Evropou a Spojenými státy výrazně zaostává v rychlosti očkování proti koronaviru. Stále více lidí proto odtamtud míří do Spojených států, v rámci takzvané vakcinační turistiky. Patří mezi ně i Thajci

Asie v porovnání s Evropou a Spojenými státy výrazně zaostává v rychlosti očkování proti koronaviru. Stále více lidí proto odtamtud míří do Spojených států, v rámci takzvané vakcinační turistiky. Patří mezi ně i Thajci | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

„Letím si do USA pro Pfizera. Nevěřím čínským vakcínám, které bych dostal doma v Thajsku. Ale je to v zásadě špatně. Platím daně a za to čekám, že vláda zareaguje včas. A podívejte se, co se ve skutečnosti stalo. Vakcín je málo a Thajci musejí utrácet spoustu peněz, aby pro ně jezdili do zahraničí,“ vzkazuje přes sociální sítě své rodině pan Jakkkrit Yompayorm.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do USA míří cizinci, kteří by jinak na vakcínu proti covidu čekali doma dlouho. Více si poslechněte v reportáži Davida Jakše

Tenhle mladý Thajec míří do Virginie a k tomu cestovku nepotřebuje. Vízum i termín v americkém očkovacím centru si zařídil sám.

„Nejsme v zásadě proti tomu, aby naši občané praktikovali vakcínovou turistiku. Jen je nabádáme, aby si před odletem dobře zjistili podmínky, za jakých mohou do jednotlivých států vstoupit,“ říká Tanee Sangrat z thajského ministerstva zahraničí.

Většina Thajců, kteří se ale rozhodnou zaletět si pro očkování do Spojených států, k tomu využije cestovní kancelář. Cena za desetidenní cestu po západním pobřeží Kalifornie, se zajížďkou do Las Vegas, začíná v přepočtu na ceně padesát tisíc korun.

Letenka a vízum nejsou v ceně

Cena zahrnuje jednu dávky vakcíny Johnson & Johnson, dále hotel, dopravu, vstup do národních parků, ale za letenku a americké vízum si musíte ještě připlatit.

V Jižní Americe a v Asii kvůli covidu prudce zdražují potraviny. V Kambodži farmáři zaorávají úrodu

Číst článek

„Moc jsme tomu produktu nevěřili, nedoufali jsme v nějaký velký prodej tohoto typu zájezdů. Ale s tím, jak je thajská vláda pomalá s celým procesem očkování, se počet našich klientů zvedá. Lidé už nechtějí čekat, chtějí se naočkovat co nejdřív a jsou ochotni si za to zaplatit. Náš byznys jde čím dál tím lépe,“ raduje se paní Buranee Virapunchong, manažerka jedné z thajských cestovních kanceláří.

Podle ní si drahou cestu za americkou vakcínou dopřávají hlavně manažeři s rodinami, úspěšní podnikatelé nebo lidé, kteří disponují dlouhodobými americkými vízy.

A ještě jedna položka výrazně zvedá cenu – po návratu domů do Thajska musejí všichni do čtrnáctidenní hotelové karantény. Takže když nakonec Thajec sečte náklady za desetidenní zájezd za americkým očkováním, dostane se na částku přibližně devadesát tisíc korun.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme