Thajsko vyšetřuje sérii útoků jako místní sabotáž. Zahynuli nejméně čtyři lidé

Thajsko zasáhla série bombových útoků. Nálože explodovaly nejméně na čtyřech místech vzdálených od sebe stovky kilometrů. Nejméně čtyři lidé přišli o život a přes tři desítky dalších utrpěly zranění. Žádní Češi mezi nimi podle předběžných informací nejsou, uvedlo ministerstvo zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž zraněný při explozi v letovisku Hua Hin | Foto: Reuters

Hua Hin, Surat Thani, Phuket a Trang - to jsou místa, kterými otřásly v předešlých hodinách exploze. Podle BBC se ještě na jiném místě podařilo policii další výbušninu zneškodnit.

V Surat Thani, místem obývaným muslimskou komunitou, dva výbuchy zabily nejméně jednoho člověka.

První exploze se ozvala hned vedle policejní stanice. Třicet minut po ní následovala další, vzdálená několik stovek metrů.

Exploze znovu zasáhly také letovisko Hua Hin, tam zahynuli dnes ráno nejméně dva lidé a při nočních explozích jedna žena. Dva výbuchy jsou hlášeny rovněž z ostrova Phuket. Trhavina na tamní pláži Loma zranila jednoho člověka. Celkem bylo při útocích zraněno 33 lidí. Češi mezi nimi podle dosavadních zpráv nejsou.

„České ministerstvo zahraničí může podle předběžných informací potvrdit, že mezi raněnými v thajském letovisku Hua Hin nejsou čeští občané,“ řekla ráno Irena Valentová z českého ministerstvo zahraničí.

„Co se týká ostatních výbuchů, ke kterým došlo dnešní noci, podle předběžných informací můžeme říci, že ani mezi nimi nejsou ranění čeští občané ani české oběti. V každém případě to nemůžeme v tuto chvíli ještě potvrdit oficiálně,“ dodala.

Thajská policie už zadržela dva muže podezřelé z bombových útoků. Informuje o tom tamní server Bangkok Post.

K explozím se zatím nikdo nepřihlásil. Podle thajské policie za nimi ale s největší pravděpodobností nestály mezinárodně organizované teroristické skupiny, ale ozbrojenci, kteří nesouhlasí se současným vojenským režimem v zemi. Thajská policie zjišťuje, jestli nehrozí další útoky.

"V tuto chvíli nevíme, jestli nejsou ještě někde nějaké nastražené výbušniny. Jestli se podobná situace nemůže znovu opakovat. Musíme teď prověřit všechny informace, které máme, a co nejdřív je projdeme s bezpečnostními složkami," řekl šéf provincie Hua Hin.

Thajská policie prý věděla o tom, že jihu země hrozí útoky. Neznala ale přesná místa ani čas, kdy se uskuteční.

ČRo, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme